Новини компанії

Порядок формування цін на універсальні послуги, постачальником «останньої надії» та постачальниками за вільними цінами на електроенергію

Постачання електричної енергії непобутовим споживачам, а також надання послуг, пов’язаних з постачанням електричної енергії, здійснюються за вільними цінами, крім постачання електроенергії споживачам постачальниками універсальних послуг (ПУП) та постачальником «останньої надії» (ПОН).

Існує відмінність у формуванні ціни електричної енергії у постачальника універсальної послуги, постачальника «останньої надії» та постачальника за вільними цінами.

Право на отримання універсальної послуги мають побутові споживачі та малі непобутові споживачі з договірною потужністю до 50 кВт.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» ПУП надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються ним відповідно до методики (порядку), затвердженої НКРЕКП, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.

Механізм формування цін на електричну енергію для побутових та малих непобутових споживачів під час надання універсальних послуг визначено Порядком формування цін на універсальні послуги, затвердженим постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1177 (далі – Порядок).

Розділ 9 Порядку формування цін на універсальні послуги передбачає формулу відповідно до якої розраховується тариф на послуги постачальника універсальних послуг.

Постачальник «останньої надії» надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі:

· банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника;

· завершення строку дії ліцензії, зупинення або анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника;

· невиконання або неналежного виконання електропостачальником Правил ринку, Правил ринку РДН та ВДР, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам;

· необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання (припинення) договору з попереднім електропостачальником;

· в інших випадках, передбачених Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Ціна, за якою здійснюється постачання електричної енергії ПОНом, включає в себе ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника «останньої надії» та ціну (тариф) на послуги оператора системи передачі.

Ціна електричної енергії на послуги постачальника «останньої надії» формується згідно Порядку формування ціни, за якою здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії», затвердженого Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 №1179 (зі змінами).

У Розділі 2 Постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1179 можна ознайомитись з формулою згідно з якою визначається ціна з якою здійснюється постачання електричної енергії постачальником «останньої надії».

Згідно із Законом України «Про ринок електричної енергії» всі споживачі мають право обирати постачальника та купувати електроенергію за вільними нерегульованими цінами. Побутові споживачі з договірною потужністю понад 50 кВт мають закуповувати електричну енергію за вільними цінами.

Постачальник за вільними цінами формує ціну з таких складових: – закупівельна ціна на ринку електричної енергії (ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, ринок двосторонніх договорів, балансуючий ринок, імпорт); – тариф на послуги з передачі електричної енергії; – тариф на послуги з розподілу електричної енергії (споживач може сплачувати його самостійно або через постачальника); - тариф на послуги Постачальника електричної енергії (небаланси, збори та внески і т.д); - податок на додану вартість.

Отже, існують різні підходи до формування цін на електричну енергію. Більшість непобутових споживачів як приватного так і державного сектору закуповуються за вільними цінами, проте відповідно до вищезазначеного частина непобутових споживачів здійснює закупівлю електричної енергії згідно порядку формування цін, який затверджується НКРЕКП – постачання електроенергії споживачам постачальниками універсальних послуг та постачальником «останньої надії».