Новини компанії

Що таке DataHub і чи варто працювати з даною платформою?

Ринок електричної енергії зазнає постійних змін та поліпшень, передумовою яких стало прийняття Закону України «Про ринок електроенергії».

Кодексом комерційного обліку електричної енергії в свою чергу було визначено, що до 01 січня 2022 року Укренерго має забезпечити функціонування центральної інформаційно-телекомунікаційної платформи DataHub та ведення централізованого реєстру ТКО на ринку електричної енергії, адміністрування процесів зміни електропостачальника та припинення електропостачання, а також централізоване керування та інформаційний обмін даними комерційного обліку для здійснення розрахунків на ринку електричної енергії.

Що ж таке DataHub і які переваги переходу на роботу з даною платформою?

Центральна інформаційно-комунікаційна платформа DataHub (Датахаб) - інформаційна система з базою даних, яка створена, належить та управляється Укренерго. За допомогою неї Укренерго керує даними комерційного обліку, основними даними, а також інформаційним обміном цими даними на ринку електричної енергії.

DataHub містить дані комерційного обліку електричної енергії, а також централізовані реєстри ППКО, точок комерційного обліку та автоматизованих систем. Тобто за допомогою DataHub планується здійснювати обмін даними комерційного обліку (показами лічильників). Фактично постачальник електричної енергії буде отримувати покази (обсяги споживання) споживача в єдиній базі з історією попереднього споживання. Не від оператора системи розподілу.

Крім того, за погодженням зі споживачем, постачальник може отримати повну інформацію по точці комерційного обліку (ТКО) – ЕІС точки обліку та ЕІС-код площадки, місцезнаходження точки, річний обсяг споживання тощо.

На сьогодні можливості DataHub доступні на територіїтаких операторів систем розподілу:

  • ДПЕМ ПрАТ "АТОМСЕРВІС";
  • ПрАТ "ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО";
  • ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК";
  • АТ "ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО";
  • ВАТ "ТЕРНОПІЛЬОБЛЕНЕРГО";
  • ПрАТ "ЗАКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО";
  • АТ "ПРИКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО";
  • ПРАТ "ЛЬВІВОБЛЕНЕРГО";
  • АТ "ХМЕЛЬНИЦЬКОБЛЕНЕРГО";
  • ТОВ "НАФТОГАЗ ТЕПЛО".

На даний момент для споживача через DataHub доступна зміна як в стандартні 21 день, так і «скорочена» зміна «день в день».

При стандартній зміні постачальника всі дії по підготовці та завантаженню шаблонів з накладеними цифровими підписами виконує новий постачальник самостійно. У випадку «скороченої» процедури зміни постачальника додатково потрібно завантажити шаблон із даними по точці споживання, завірений цифровим підписом попереднього (діючого) постачальника. При цьому, кожна сторона процесу отримує миттєво повідомлення про зміну, і у випадку відсутностітехнічних перешкод, процедура переходу виконуватися практично миттєво, замість передбаченого законом і правилами ринку строку у 21 день.

Таким чином, DataHub дозволяє швидко та комфортно змінювати постачальника електроенергії і вирішувати суміжні питання в єдиній системі даних.