Новини компанії

НКРЕКП змінила методику формування плати за приєднання до електромереж задля здешевлення

Енергорегулятор (НКРЕКП) вніс зміни в методику формування плати за приєднання до системи передачі та системі розподілу, направлення на його здешевлення і підвищення відповідальності операторів систем.

Відповідну постанову про внесення змін до постанови про затвердження методики №1965 від 18 грудня 20218 року прийнято на засіданні регулятора 6 жовтня.

"Ця історія спрямована на здешевлення приєднань. Зокрема, витрати на облаштування розвантажувальних трансформаторних пунктів стають складовою інвестпрограм і виключаються з обсягів вартості приєднання", - зазначив член комісії Дмитро Коваленко під час обговорення проєкту постанови.

За його словами, в тому числі вдосконалюються порядок розрахунку плати за нестандартне приєднання і порядок надання звітності.

"Ми дуже сильно його розширюємо (порядок звітності), робимо такий експрес-аналіз в електронному вигляді. Це перший крок до формування потужної бази приєднань, яка буде показувати не тільки завершені або прострочені заявки на приєднання, а й відхилені. Всі етапи виконання будуть зображені ", - пояснив Коваленко.

При цьому він зазначив, що комісія хоче уникнути вала листів зі скаргами споживачів, а з огляду на, що "багато споживачів не хочуть сваритися з операторами систем розподілу - монополістами", НКРЕКУ буде самостійно виявляти проблеми та робити запити операторам.

За словами члена комісії Ольги Бабій, з прийняттям змін до методики, споживачі отримають більше прав, а сам процес приєднань стане прозорішою.

15 липня Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт №5009 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж (закон 1657-IX). За словами глави енергокомітета Ради та одного з авторів законопроєкту Андрія Геруса, "законопроєктом передбачається спрощення землевідведення і документальних процедур обленерго з метою скорочення термінів приєднання у 2,5 раза. Передбачається робота "єдиного вікна" і проведення приєднання замовника "під ключ". Він зазначив, що законопроєкт в першу чергу стосується малого і середнього бізнесу.

Згідно з пояснювальною запискою, документ спрямований на розвиток бізнесу і поліпшення інвестиційної привабливості України шляхом поліпшення позицій в рейтингу Doing business.

В кінці квітня НКРЕКП спростила умови приєднання до електромереж, внісши відповідні зміни до Кодексу систем розподілу, затверджений постановою енергорегулятора від 14 березня 2018 року №310.

Представник енергорегулятора, презентуючи зміни, назвав їх кардинальними, зазначивши в першу чергу те, що договори про приєднання стають публічними, і це унеможливлює нав'язування додаткових умов до них, а також додаткової плати та послуг.

Згідно з презентацією НКРЕКУ, зміни до Кодексу також передбачають зменшення кількості документів до заяви про приєднання, спрощення для замовників акцептування умов договорів про приєднання, поліпшення інформування споживачів щодо планових та позапланових перерв в електропостачанні. Крім того, зміни передбачають, що електрифікація території, що підлягає комплексній забудові, повинна здійснюватися оператором систем розподілу (ОСР) коштом тарифу на розподіл шляхом включення в інвестпрограму.