НКРЕКП зробило заяву щодо скасування судами постанов регулятора
НКРЕКП заявляє, що встановлення окремими судами тарифів з розподілу електроенергії є недопустимим. Водночас в наведених Регуляторам рішеннях йдеться лише про скасування постанов НКРЕКП.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заявляє, що набула поширення судова практика встановлення судами тарифів з розподілу електроенергії для певних обленерго. Повідомлення про це розміщене на сайті Регулятора.
"Регулятор вважає неприйнятним, що в порушення норм Конституції України органи судової влади втручаються у виключну компетенцію НКРЕКП, передбачену Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", та перебирають на себе повноваження щодо встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії", - йдеться в повідомленні.
Як доказ НКРЕКП наводить рішення Сьомого апеляційного адміністративного суду (м. Вінниця) від 22 червня 2021 року, який, розглянувши апеляційну скаргу Регулятора, залишив без змін судове рішення Вінницького окружного адміністративного суду. "Фактично суд зобов’язав Комісію збільшити обсяг цих витрат у структурі тарифу на суму близько 50 млн грн, що в кінцевому випадку має бути додатково сплачена споживачами Вінницької області", - заявляють в НКРЕКП.
Водночас, як випливає з судового рішення, у тексті відсутнє зобов'язання та вказівки, яким чином НКРЕКП має змінювати своє рішення. Судом лише скасована постанова НКРЕКП про визначення розміру прогнозованих технологічних витрат електроенергії на 2020 рік для АТ "Вінницяобленерго" та, з відповідною аргументацією, вказано на необхідність переглянути дане рішення.
"Суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади", - наголошується в рішенні суду.
Аналогічна ситуація спостерігається щодо інших рішень судів, які НКРЕКП наводить як доказ, що суди встановлюють тарифи замість регулятора. Зокрема, згадується про рішення Луганського окружного адміністративного суду (м. Сєвєродонецьк) від 26 листопада 2020 року.
Водночас, як випливає з тексту, дане рішення також лише скасовує постанову НКРЕКП, оскільки, на думку суду, Регулятор діяв не на підставі порядку, встановленого законом. "Відповідно до ч.3 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду", - йдеться у рішенні суду. Ще один приклад, який наводить НКРЕКП, - рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року.
Проте, даним рішенням суду також лише скасовується постанова НКРЕКП як така, що була ухвалена з порушенням порядку.
Крім того, наголошується, що позивач не вимагав переглядати тарифи, а тому це питання взагалі не було предметом розгляду.
"Постанова відповідача від 10.12.2019 №2686 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПАТ "Сумиобленерго" позивачем не оскаржується та вона не є предметом розгляду у даній справі, суд не досліджував обставини прийняття такої постанови, встановлення тарифів є виключною компетенцією відповідача", - йдеться в рішенні.