Новини компанії

На скільки подорожчає електроенергія для населення влітку?

Експерти у сфері енергетики в ході обговорення майбутньої ціни на електричну енергію для населення на ток-шоу Energy Freedom, організованого Energy Club виказують декілька думок.

  1. ціни на електроенергію для населення в Україні вже з 1 липня можуть вирости з поточних 1,68 грн за кіловат до 2,10-2,42 грн.
  2. істотного збільшення витрат на субсидії з боку держави не передбачається, повідомляє Kosatka.Media

Зараз тариф на електроенергію для населення утримується на рівні 1,68 грн / кВт шляхом дотування з боку «Енергоатому» і «Укргідроенерго». Ці виробники за розпорядженням держави продають частину своєї продукції за цінами, значно нижчими за ринкові (15 коп./кВт і 1 коп./кВт відповідно). Цим вони заганяють себе в глибокі збитки. Тому, як погодилися експерти, підвищення цін на електроенергію для населення в Україні неминуче.


«Наскільки мені відомо, уряд з 1 липня планує підвищити ціну. Цьому буде передувати зміна моделі ПСО. Особисто я проєкт не бачив, але колеги розповідали, що зміни будуть передбачати перехід на прямі закупівлі електроенергії у «Енергоатому» з 1 червня. Як на мене, від вирівнювання цін виграють всі. Як на мене, це 2,10 грн без ПДВ, але з урахуванням тарифів операторів інфраструктури (тобто близько 2,52 грн з ПДВ, - Ред.) », - сказав провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Белявський.


«Хоча невідомо точно, яким буде формат цих спеціальних зобов'язань, приблизною ціною для домогосподарства є десь 2,10 грн - 2,20 грн / кВт. Якщо зняти всі обмеження, то цими двома гривнями справа не обмежиться. Кінцева ціна для домогосподарства може досягти трьох і вище гривень. Але це не остаточна ціна і з часом і вона може зростати », - сказав Рябцев.

Щодо субсидій: українці справедливо бояться, що після зростання цін на електроенергію, їх рахунки зростуть. Деякі очікують, що навіть в кілька разів.


"Це не так. Ми підрахували, що відсоток витрат домогосподарства на електроенергію після вирівнювання цін складе 6% від сукупних витрат », - сказав Белявський.


Але тим людям, які сподіваються, що держава зможе істотно їх захистити від подорожчання електроенергії, на думку Прокіпа, на багато розраховувати не варто.


«У разі підвищення ціни електроенергії не очікується істотних додаткових витрат по субсидіях. Але треба дивитися на ситуацію в комплексі. Тому що на тлі підвищення ціни на газ (ми вже бачимо річні тарифи), і на тлі того, що ми не знаємо, що буде з ціною газу для ТКЕ (чи залишиться ПСО чи ні, якою буде ціна), у населення будуть додаткові витрати на комунальні послуги. І все в сумі може зажадати додаткових субсидій. А ми поки не бачимо якихось намірів підвищити рівень виплат для субсидіантів», - сказав Прокіп.


А чи потрібно підвищувати ціни?


За підрахунками Максима Білявського, якщо не встановити ринкову ціну для всіх категорій споживачів, то за підсумками 2021 року дефіцит Гарантованого покупця на дотування вартості електроенергії населенню складе понад 18 млрд грн.


«На наш погляд, краще вирівняти ціни, збільшити витрати на субсидії шляхом тих коштів, які повинен витрачати ГарПок», - додав Белявський.


Водночас на думку Геннадія Рябцева, перш ніж підіймати ціни для населення, державі потрібно буде розібратися з наявними проблемами на ринку електроенергії.


«На моє переконання, не може бути вирівнювання цін для населення і промисловості, поки не вирішені глобальні проблеми цього ринку, а саме - багатомільярдні заборгованості й зберігається перехресне субсидування. Крім того, у нас залишаються неузгодженими три сотні нормативно-правових актів, які були прийняті після прийняття закону про ринок електроенергії. І дірками в цьому законодавстві користуються учасники ринку », - сказав Рябцев.