Навесні в Україні можуть зрости тарифи на електрику
Кабінет Міністрів України готує підвищення тарифів на електроенергію для населення, про що повідомив радник прем'єр-міністра України Юрій Бойко.
Відповідне рішення планують ухвалити вже навесні.
За словами Юрія Бойко, сьогодні тариф для побутових споживачів приблизно вчетверо нижчий, ніж реальна ціна енергії. І підтримуючи цей тариф, держава дотує кожну кіловат-годину, незалежно від рівня доходів всіх споживачів. Сьогодні на такі дотації витрачається вже понад 140 мільярдів гривень на рік.
Причому, оскільки заможні громадяни, як правило, споживають більше енергії, ніж бідні, то виходить, що вони отримують більше державної допомоги.
«Зараз розглядається кілька різних концепцій. Найбільш радикальна з них передбачає встановлення повністю ринкових цін на енергію. Всі решта - це різноманітні графіки підняття цін з метою пом’якшення економічних наслідків для споживачів. І, скоріше за все, навесні уряд ухвалить одну з цих стратегій, оскільки інакше кризу в енергетиці подолати не вдасться.» - зазначив Юрій Бойко.
При цьому, чим радикальніший варіант буде ухвалено, тим швидше в ринок прийдуть інвестиції.
Водночас інформацію про можливе підвищення тарифів на електроенергію підтвердив і заступник голови Офісу Президента Ростислав Шурма: "Ми дійсно думаємо над проблемою субсидування і системною збитковості, відсутності стимулів для збільшення і виробництва електроенергії, і видобутку газу. Тому зараз напрацьовуються декілька різних механізмів, як розв'язати ці проблеми".
Нагадуємо, що чинні тарифи на електроенергію для населення діють до 31 березня 2023 року.
Для індивідуальних побутових споживачів тариф становить 1,44 грн/кВт.год при споживанні до 250 кВт.год на місяць та 1,68 грн/кВт.год – понад 250 кВт.год на місяць.
У серпні 2022 року було запроваджено мораторій на підвищення тарифів на опалення та гарячу воду протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення. Однак він не передбачає мораторію на підвищення тарифів на електроенергію.
Що стосується ціни електроенергії для непобутового споживача, то вона також може зрости. Але це, швидше за все, буде наслідком очікуваного весняного підвищення граничних цін на ринку «на добу наперед» зі сторони НКРЕКП.
Стежимо за ситуацією та очікуємо на прийняття важливих змін на ринку електричної енергії України.