Враховуючи високу волатильність ринку електричної енергії це не так просто, оскільки ціна може змінюватися на понад 10% протягом доби. Тим паче, саме восени, наприкінці року, всі замовники проводять закупівлі та заключають договори на наступний рік, а саме в холодну пору року ціна на електричну енергію постійно зростає, оскільки збільшується споживання, на ринку може виникати дефіцит. Тому є ризик оголосити закупівлю з низькою ціною і закупівля не відбудеться, оскільки постачальники не будуть зацікавлені в низькій ціні за кВт/год, що є збитковою.
Є два способи як визначити з якою ціною оголошувати закупівлю електричної енергії щоб вдало провести закупівлю та заключити новий договір з постачальником на наступний рік, незалежно від того чи це формульний договір чи з фіксованою ціною за кВт/год.
Перший спосіб – взяти дані з сайту ДП «Оператор ринку» за посиланням. Інформація є публічною, тому контролюючі органи, при перевірці підприємства, можуть самостійно перевірити дані на сайті. Саме на цьому сайті публікують середньозважену ціну яку учасники ринку електричної енергії використовують як орієнтир коливань на ринку. Чому як орієнтир? Тому що постачальники закуповують електричну енергію не лише на РДН, а закуповують на всіх сегментах ринку електричної енергії. Тобто середньозважена ціна РДН є орієнтиром ціни на ринку електричної енергії України, а не ціною електропостачання для підприємства. Ціна електроенергії для споживачів групи «А» залежить від того в який період доби споживання найбільше (пікові години) чи найменше (нічні години), оскільки пікові години найдорожчі та ціна на них може сягати верхніх прайскепів, відповідно для таких споживачів електрична енергія буде дорожчою. Ціна електроенергії для споживачів групи «Б» формується в місяці наступному за розрахунковим, за результатами торгів на ринку за весь місяць постачання, враховуючи погодинний графік споживання споживачами групи «Б» на території відповідного ОСР (в залежності від області). Тому думка що середньозважена ціна РДН є ціною постачання для підприємства є некоректною, у кожного підприємства свій графік постачання, відповідно різна ціна.
В тому числі слід враховувати що на сайті ДП «Оператор ринку» відображаються фактичні дані, тому варто прогнозувати плюс кількадесят копійок щоб ціна не була занизька.
Тому якщо саме цей спосіб є для вас прийнятним, то додаєте всі складові (Цсер+Тпер+маржа+ПДВ+Троз), додаєте кількадесят копійок для запобігання ризику росту ціни та можливості постачальникам надати реальну ціну, яка відповідає ціні на електричну енергію вашої області і оголошуєте закупівлю.
Другий спосіб – запит щодо надання цінової пропозиції різними постачальниками електричної енергії. Для вдалого моніторингу у вас має бути не менше трьох цінових пропозицій від постачальників. В такому випадку під час перевірки вашого підприємства у контролюючих органів не виникне запитань щодо неправомірності визначення очікуваної вартості закупівлі. Саме середня ціна всіх цінових пропозицій, які вам нададуть, буде ціною за кВт/год для очікуваної вартості предмета закупівлі. Зверніть увагу на те що у вашому запиті на цінову пропозицію має бути визначено саме про надання прогнозованої ціни за кВт/год на наступний рік, щоб уникнути того що постачальники нададуть фактичну ціну поточного місяця. У запиті на цінову пропозицію обов’язково зазначте: назву підприємства, код ЄДРПОУ, обсяг електричної енергії, що закуповується, групу площадок вимірювання («А» чи «Б»), клас напруги (1 чи 2), чи входить в ціну за кВт/год тариф на послугу з передачі, чи входить в ціну за кВт/год тариф на послугу з розподілу, форму оплати (передплата/післяплата), ОСР, на території якого знаходиться споживач. Саме повнота всіх даних надає можливість постачальнику дати реальну ціну для закупівлі електричної енергії.
Реєстр діючих постачальників за вільними цінами непобутовим споживачам ви можете знайти за посиланням. На сайтах постачальників є вся контактна інформація для комунікації.
Моніторинг цін другим способом теж є дієвим для визначення очікуваної вартості закупівлі. Тому обирайте прийнятний для себе варіант і бажаємо вдалих закупівель.