Новини компанії

Найважливіші події електроенергетики в 2019 року

1. Початок реформі ринку електричної енергії було покладено в 2000-2004 рр., і в 2019 р. Україна її почала впроваджувати. За останні 2 роки провели необхідні зміни у законодавстві та вторинних нормативно-правових актах. Мали місце неодноразові спроби з боку бізнес-групи Ігоря Коломойського відкласти проведення реформи принаймні на рік, цю позицію підтримував Андрій Герус, пізніше обраний народним депутатом і головою енергетичного комітету в парламенті. Попри перешкоди ринок почав працювати. Стала діяти система двосторонніх угод, балансуючий та внутрішньодобовий ринки. Одночасно зберегли пільгові тарифи населенню для недопущення зростання боргів за спожиту електричну енергію. Постачальники для населення зі спеціальними зобов’язаннями - “Укргідроенерго” та “Енергоатом”.


2. Державну електрогенеруючу компанію “Центренерго” фактично контролює оточення Ігоря Коломойського. Ігор Коломойський посилив свої позиції після президентських виборів. За даними діяльності “Центренерго” можна припустити, що потужності компанії використовувалися на потреби підприємств феросплавного напрямку, який традиційно близький до Ігоря Коломойського, а електрична енергія продавалася за суму меншу, ніж витрачена на її виробництво. За результатами 2019 р. чисті збитки “Центренерго” становлять близько 2 млрд грн.


3. У січні 2019 р. компанія ДТЕК придбала в компанії VS Energy підприємства “Київобленерго” і “Одесаобленерго”, ставши таким чином власником електромереж у Дніпропетровській, Одеській, Донецькій, Київській областях та м. Київ. Компанії VS Energy, яка позиціонує себе як словацька, фактично будучи російською, належать енергомережі в Хмельницькій, Чернівецькій, Кіровоградській, Херсонській, Житомирській, Рівненській і Миколаївській областях. До власників інших обласних енергетичних підприємств входять група Ігоря Коломойського, братів Суркісів, Костянтина Григоришина.


4. Головою енергетичного комітету Верховної Ради України обрано Андрія Геруса, який має досить скандальну репутацію, зокрема, через дозвіл імпорту електричної енергії з Росії. Зміни до законопректу, який регламентує імпорт електроенергії, прийняли з порушеннями. Згодом поправку Андрія Геруса частково відмінили, однак залишили можливим імпорт на ринку “на добу наперед”. Андрій Герус також підтримував забезпечення компанії “Центренерго”, у якій фактично керує група Ігоря Коломойського, російським вугіллям.


5. Вперше з 2015 р. відновили імпорт електричної енергії з Росії. Із Білорусі та Росії отримано приблизно 2,5 млрд кВт*год електроенергії. Компанія “Юнайтед Енерджі”, пов’язана з Ігорем Коломойським, стала одним з найактивніших учасників імпорту. Припускають, що Андрій Герус, голова енергетичного комітету Верховної Ради, який лобіював відновлення імпорту, діяв у інтересах Ігоря Коломойського. Були періоди, коли експорт електроенергії з України був нижчим за імпорт.


6. Верховною Радою України прийнято законопроект про “зелені” аукціони для інвесторів у відновлювану енергетику, і їхній тариф на видобування електроенергії буде не встановлюватися адміністративно, а визначатися за результатами торгів. Україна переймає досвід країн Європи для уникнення кризи в виробництві електричної енергії з відновлюваних джерел.


7. Рішенням Конституційного суду України було визнано неконституційними положення закону про НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг), що стосуються призначення членів і правового статусу регулятора. Нові положення до законопроекту представила група із 46-ти народних депутатів, посилаючись на те, що НКРЕКП не відноситься до жодної гілки влади, а її функції не передбачені в Конституції. Президент України призначив 4-х нових членів комісії, попередній склад НКРЕКП обрали на відкритому конкурсі, новим головою комісії призначили Валерія Тарасюка. Відтепер комісія втратила статус незалежного органу.


8. У 2018 р. Південно-українська атомна електростанція першою в Україні отримала дозвіл на експлуатацію ядерного палива від компанії Westinghouse. Зараз електростанція також експлуатує в промислових масштабах паливні збірки ТВС-WR виробництва Westinghouse. Інші блоки використовують паливо компанії Westinghouse у тестувальному режимі.


9. Отримано рекордний об’єм інвестицій на розвиток відновлюваних джерел енергії в 3,7 млрд €, що зробило можливим реалізацію проектів загальною потужністю 4,5 Гвт. Потужності “зеленої” електроенергетики збільшилися до 6,8 Гвт.


10. Міністерство енергетики розрахувало можливі ризики від розвитку відновлюваної енергетики на 2020 р. Через необхідність здійснення “зелених” виплат бюджетний дефіцит державного підприємства “Гарантований покупець” може становити від 10,4 млрд грн до 13,5 млрд грн. Гострим залишається питання балансування ринку електричної енергії. Зросте маневрене значення теплоелектростанцій. Триватиме робота по переведенню атомних електростанцій у фактичний маневрений режим.

2021-05-26 10:55