Новини компанії

Закупівля активної електроенергії через електронну систему публічних закупівель ProZorro

Активна електрична енергія – це енергія, що виробляється на об’єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.

Вільний ринок електричної енергії працює з 2019 року, але ще й на сьогоднішній день у споживачів виникають питання щодо складових ціни електричної енергії, яку вони сплачують постачальнику. В 2023 році при поетапному підвищенні регульованих тарифів на передачу та розподіл електричної енергії таких питань стало в рази більше. Тому в цій статті ми спробуємо докладно викласти, для розуміння споживачами, всіх складових ціни електричної енергії та відмінності між регульованим тарифом на передачу електричної енергії і регульованим тарифом на розподіл електричної енергії.

Ціна електричної енергії складається з :

· вартість електричної енергії;
· тариф на передачу електричної енергії;
· тариф на розподіл електричної енергії;
· націнка постачальника електроенергії (маржа);
· ПДВ 20%.

Вартість електричної енергії – ціна сформована за правилами ринку електроенергії, іншими словами собівартість електричної енергії.
Розрахунок електричної енергії, використовуваної побутовим чи промисловим електротехнічним приладом, що виробляється, зазвичай, з урахуванням повної потужності електричного струму, що проходить через вимірюваний електричний ланцюг. При цьому виділяються два показники, що відображають витрати повної потужності при обслуговуванні споживача. Ці показники називаються активна і реактивна енергія.

Електрична енергія (реактивна) - технологічно шкідлива циркуляція електричної енергії між джерелами електропостачання та приймачами змінного електричного струму, викликана електромагнітною незбалансованістю електроустановок. (Абзац двадцять перший пункту 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ))

З наведеного в ПРРЕЕ визначення випливає, що реактивна електрична енергія, на відміну від активної, не являється товарною продукцією, яку закуповує споживач (замовник) і яка не може бути предметом купівлі-продажу чи іншої господарської операції. Це — фізичний процес, який виникає на межі балансової належності через електромагнітну незбалансованість електроустановки споживача.

Споживачі, крім населення та прирівняних до нього категорій, мають забезпечити в точці приєднання до мереж ОСР нульовий перетік реактивної потужності. В іншому випадку споживачі (крім населення) здійснюють плату за компенсацію перетоку реактивної електричної енергії. (Пункт 8.5.9 Кодексу системи розподілу)

Таким чином, впровадження заходів з компенсації перетікань реактивної електричної енергії є прямим обов’язком кожного непобутового споживача, який експлуатує електроустановки. Такий обов’язок виникає з моменту початку фактичного споживання електричної енергії електроустановкою непобутового споживача.

Отже, компенсація перетікань реактивної електричної енергії оплачується відповідно до укладеного прямого договору між споживачем та оператором системи розподілу. Компенсація перетікань реактивної електричної енергії не являється предметом закупівлі в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».

Електрична енергія (активна) – це енергія, що виробляється на об’єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу. Саме ця електрична енергія є предметом закупівлі в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» з врахуванням Особливостей.

Ціна на електроенергію формується на енергетичному ринку України щогодини, за біржовим принципом, як баланс між попитом та пропозицією. Так як вдень додається електроенергія, що генерується тепловими електростанціями, а попит на електроенергію великий, то й ціна на цю електроенергію набагато вища, ніж на нічну, попит на яку малий, і яка виробляється переважно атомними електростанціями.

Однак, оскільки ціна на електроенергію за кожну годину кожної доби різна, то для формування тарифу треба знати скільки електроенергії і коли спожив конкретний споживач. Щоб це зрозуміти, для споживачів будуються погодинні графіки споживання електроенергії.

Усі промислові споживачі електроенергії поділяються на дві групи – А та Б.

З групою А найпростіше. Це ті споживачі, які мають так звану АСКОЕ – автоматизовану систему комерційного обліку електроенергії. Лічильники, підключені до АСКОЕ, рахують електроенергію погодинно і будують графіки споживання електроенергії за місяць.

Зі споживачами групи Б складніше. Це споживачі зі звичайними лічильниками електроенергії, які передають споживання раз на місяць. Як же будується графік споживання для них? В цьому випадку застосовується так званий графік області. По периметру всіх областей стоять лічильники, які погодинно рахують, скільки в область зайшло електроенергії і скільки вийшло. Також погодинними лічильниками оснащені всі наявні в галузі генерації. Таким чином можна побудувати погодинний графік споживання усієї області. Від побудованого графіка віднімають втрати (в основному це втрати в лініях електропередач) та електроенергію, спожиту групою А. Таким чином, виходить якийсь середній графік споживання, характерний для підприємств конкретної області. Маючи цей графік, що становить погодинне споживання протягом місяця для всієї області і таку ж погодинну ціну, можна розрахувати середньозважений тариф для підприємств цієї області, який, власне, і є тарифом для підприємств групи Б.

Тариф на передачу електричної енергії – вартість транспортування електроенергії високовольтними лініями, яку здійснює НЕК «Укренерго» по всій Україні, встановлюється НКРЕКП.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 року №1788 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2023 рік» тариф на передачу електроенергії становить:

з 1 січня 2023 року до 380,28 грн/МВт-год без ПДВ;
з 1 квітня до 430,25 грн/МВт-год без ПДВ;
з 1 липня до 485,1 грн/МВт-год без ПДВ.

Актуальні тарифи на послуги з передачі електричної енергії можна знайти за посиланням.

Тариф на розподіл електричної енергії – вартість транспортування електроенергії на ділянці від знижувальних підстанцій до споживача, що здійснюються операторами системі розподілу (колишні обленерго). Для кожного оператора системи розподілу даний тариф різний і встановлюється НКРЕКП. Даний тариф споживачі на власний вибір можуть сплачувати самостійно або через постачальника.

Актуальні тарифи на послуги з розподілу електричної енергії можна знайти за посиланням.
Націнка постачальника електроенергії (маржа).
Усі постачальники є комерційними організаціями, які мають за допомогою чогось існувати, тому свою норму прибутку вони закладають у загальну ціну за одиницю.Сплачують внески до НКРЕКП, збори в т.ч. ДП Оператор ринку, небаланси, несуть ризики неплатоспроможності споживача, ризики коливань та нестабільності ринку електроенергії.

Всі вищеперераховані складові електричної енергії рахуються без ПДВ, отже при сумуванні всіх складових ціни електричної енергії обов’язково потрібно додавати ПДВ.