Новини компанії

Новий закон про відновлювану енергетику: що змінилося?

27 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та “зеленої” трансформації енергетичної системи України» № 3220-ІХ (Закон), який містить масу новел щодо регуляції ринку відновлюваної енергетики (ВДЕ) та є таким, що трансформує галузь у цілому.

Основними змінами, внесеними Законом, є:

  • Впровадження системи гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Гарантії походження - це документ, який підтверджує, що електрична енергія була вироблена з відновлюваних джерел енергії. Система гарантій походження дозволить забезпечити прозорість та облік виробництва електричної енергії з ВДЕ.
  • Передбачення можливості експорту електричної енергії виробниками та Гарантованим Покупцем. Екsport електричної енергії дозволить виробникам ВДЕ отримувати додаткові надходження, а також сприятиме розвитку ринку ВДЕ в Україні.
  • Спрощення умов для участі у аукціонах. Умови участі у аукціонах для виробників ВДЕ було спрощено, що дозволить збільшити кількість учасників аукціонів та сприятиме розвитку ринку ВДЕ.
  • Запровадження нового договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва. Новий договір купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва дозволить споживачам виробляти та споживати електричну енергію від власних джерел, а також купувати та продавати надлишки електричної енергії на ринку.
  • Визначення категорій споживачів, які мають право використовувати механізм самовиробництва. До категорій споживачів, які мають право використовувати механізм самовиробництва, віднесено:

Прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та “зеленої” трансформації енергетичної системи України» № 3220-ІХ має на меті:

  • Збільшення частки ВДЕ в загальному виробництві електричної енергії в Україні. За оцінками експертів, до 2030 року частка ВДЕ в загальному виробництві електричної енергії в Україні може зрости до 35%.
  • Покращення прозорості та обліку виробництва електричної енергії з ВДЕ. Система гарантій походження дозволить забезпечити прозорість та облік виробництва електричної енергії з ВДЕ, що сприятиме розвитку ринку ВДЕ.
  • Збільшення кількості учасників ринку ВДЕ. Спрощення умов для участі у аукціонах та запровадження механізму самовиробництва дозволить збільшити кількість учасників ринку ВДЕ.
  • Покращення конкурентоспроможності українських виробників ВДЕ. Екsport електричної енергії дозволить виробникам ВДЕ отримувати додаткові надходження, що сприятиме їх конкурентоспроможності.

Загалом, Закон є позитивним кроком у напрямку розвитку відновлюваної енергетики в Україні. Закон сприятиме збільшенню частки ВДЕ в загальному виробництві електричної енергії в Україні, а також забезпечить прозорість та облік виробництва електричної енергії з ВДЕ.