Новини компанії

НКРЕКП може підвищити граничні ціни на ринку електричної енергії

Просимо наших клієнтів та усіх, хто пов’язаний з ринком електроенергії, детально ознайомитися з нижченаведеною інформацією від експертів Energy 365.

27.09.2022 року Постановою №1221 НКРЕКП затверджено Методику визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку (далі – Методика).

Методика передбачає:
1) порядок визначення істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» (далі – РДН), внутрішньодобовому ринку (далі – ВДР) та балансуючому ринку;
2) процедуру встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
Вищезазначена методика впливає на всіх суб’єктів господарювання через встановлення державою граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
Відповідно до абз. 6 п. 3.2. Методики, рівень граничних цін має впливати на формування вільної (ринкової) ціни у мінімальний спосіб.
При цьому, з липня по вересень спостерігалося суттєве підвищення цін на організованих сегментах ринку на 11-15% щомісячно. Окрім того, з 1 по 28 вересня ціна на РДН досягала рівня 95% від встановленого максимального обмеження у 519 годинах з 672, що свідчить про значний вплив граничних цін на формування вільної (ринкової) ціни.

Наявність таких істотних коливань дає право НКРЕКП розпочати процедуру перегляду поточних граничних цін в сторону їх підвищення.
Практика минулих підвищень граничних цін показала, що фактичні ціни на організованих сегментах ринку досить швидко досягають рівня нових граничних цін.
Так, з 1 серпня 2021 року граничні ціни на РДН були підвищені:
  • з 1 по 7 і 24 години – з 1,24371 до 2,00 грн/кВт.год (+61%);
  • з 8 по 23 години – з 2,65599 до 4,00 грн/кВт.год (+51%).
При цьому, вже 1 серпня 2021 року фактичні ціни на РДН досягли граничних цін в окремі години доби.
Станом на сьогодні, продаж електричної енергії на організованих сегментах ринку можуть здійснювати лише виробники електричної енергії, що разом з наявним дефіцитом в енергосистемі гарантовано призведе до збільшення ціни електричної енергії на організованих сегментах ринку, а відповідно і для споживачів.

У зв'язку з великими витратами на електроенергію, бізнес може зіткнутися з низкою проблем:
  • вимушене зниження якості товарів і послуг;
  • збільшення собівартості продукту;
  • зниження конкурентоспроможності на ринку;
  • скорочення персоналу;
  • фінансові борги.

Якщо не підійти до питання доцільності підняття граничних цін на електричну енергію в період війни відповідально, споживачі зіткнуться з серйозними комерційними проблемами, які приведуть до значного зниження продуктивності та прибутку.