Підприємства енергетичної галузі України, попри військові дії, намагаються працювати у період воєнного стану, забезпечуючи надійне постачання електричної енергії. При цьому, на ринку електричної енергії спостерігаються певні проблемні питання, що вкрай негативно впливають на роботу електропостачальників, а саме:
1. Визначення максимального обсягу продажу на РДН/ВДР для електропостачальників на рівні нуля МВт.год згідно з наказом МЕУ від 28.02.22 № 94. Ці два короткострокових ринки використовуються для балансування своєї позиції учасниками ринку. У зв’язку з руйнуваннями інфраструктури, бойовими діями та міграцією населення, профіль споживання змінюється щоденно. Постачальники змушені продавати надлишки купленої електричної енергії на балансуючому ринку зі 100% втратами вартості надлишків.
2. Вкрай жорсткі ціни на балансуючому ринку. За березень-квітень 2022 року min ціна на позитивний небаланс складала 0,01 грн/МВт.год, а max ціна на негативний небаланс – 4830,00 грн/МВт.год. Враховуючи те, що ціна на РДН щоденно складає 2223,82 грн/МВт.год, збитки внаслідок небалансів є значними. Встановлення ціни небалансів приближеної до ціни РДН унеможливить банкрутство цілої галузі.
3. Мільярдні борги НЕК Укренерго, які воно накопичило ще до початку війни та затримка виплат за які сягає до 1 року. Вимивання грошей з постачальників не покращує роботу всієї галузі. Тому вбачається доцільним тимчасово на період дії воєнного стану здійснювати розрахунки між ОСП та СВБ за небаланси шляхом сальдування нарахувань (за позитивний небаланс) та списань (за негативний небаланс) на підставі даних «версії ММС 2».
Розв'язання цих проблем, значно покращило б економічний стан електропостачальників, не зважаючи вже на ті збитки, що вони отримали до цього часу.
Сподіваємось, ми доступно висвітлили дане питання! Не зупиняємось і продовжуємо розвиватись задля майбутнього нашої України!