Новини компанії

Подекадне підвищення тарифів НКРЕКП. Деталі щодо зміни тарифів на послуги з передачі та розподілу. Як діяти замовникам у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».

21 грудня 2022 року НКРЕКП прийняла рішення про підвищення тарифів на послуги з передачі електричної енергії, на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК «УКРЕНЕРГО», а також на послуги з розподілу електричної енергії та на послуги постачальників універсальних послуг на 2023 рік.

В результаті збільшення тарифів середнє зростання ціни електроенергії для кінцевих непобутових споживачів становитиме близько 15 коп. за кВт*год. При цьому середнє зростання ціни електроенергії для промислових енергоємних споживачів складе близько 4 коп. за кВт*год.

Коригування тарифів відбулось передусім за рахунок передбачення коштів для операторів електричних мереж на:

· аварійне відновлення пошкоджених об’єктів електроенергетики;

· створення аварійного запасу обладнання, закупівлю необхідних для цього товарів та послуг.

Разом з цим, ціна електроенергії для побутових споживачів залишається на діючому рівні відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483.

Рішення НКРЕКП передбачає триетапне підвищення тарифу на передачу електроенергії протягом 2023 року:

  • до 380,28 грн/МВт-год з 1 січня (на 10%);
  • до 430,25 грн/МВт-год з 1 квітня (на 13%);

до 485,1 грн/МВт-год з 1 липня (на 13%).

В тому числі НКРЕКП підвищила тарифи на розподіл електроенергії на 2023 рік для 26 операторів системи розподілу (ОСР). Для 22 операторів застосовано стимулююче тарифоутворення (RAB-регулювання (система довгострокового тарифоутворення, основна мета якого – залучення інвестицій у розвиток і модернізацію електричних мереж та стимулювання ефективності витрат електророзподільчих компаній. Таке регулювання сприяє здешевленню та скороченню терміну приєднання до електромереж нових споживачів, підвищенню якості послуги з розподілу електроенергії існуючим споживачам та зниженню втрат електроенергії у мережах)), для решти чотирьох ОСР застосована методика "Витрати+" (COST+) (система тарифоутворення, коли ОСР подає до НКРЕКП розрахунки про витрати на їх послуги, і до цього ще додаються кошти на інвестиційну програму. Підсумкову суму тарифу ОСР, яка закладається у вартість кожного кВт/год електроенергії, оплачує споживач.). Для шести операторів – "Донецькі електромережі", "Херсонобленерго", "Запоріжжяобленерго", "Луганське енергооб’єднання", "Регіональні електромережі" та "ДТЕК Високовольтні мережі", на території діяльності яких здійснюються бойові дії, – зміна тарифів не відбулась. Встановлені НКРЕКП тарифи діятимуть з 1 січня до 31 березня 2023 року. у середньому тариф на розподіл для споживачів 1 класу напруги зріс на 12%, для 2 класу напруги – на 10%.

Споживачі 1 класу напруги – споживачі із ступенем напруги 27,5 кВ та вище; споживачі, що приєднані до шин електростанцій; промислові підприємства, що споживають понад 150 млн кВт-год у середньому за місяць.

Споживачі 2 класу напруги– споживачі із ступенем напруги нижче 27,5 кВ.

Саме тому замовникам у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» при закупівлі електричної для уникнення майбутніх непорозумінь з постачальниками слід вказувати діючий тариф на момент проведення закупівлі, наприклад:

«Ціна за 1 кВт год електричної енергії включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, що є регульованим тарифом та складає 0,38028 грн/кВт∙год без ПДВ, згідно з постановою НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2023 рік.».

АБО

«Ціна за 1 кВт.год електричної енергії включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, що діє на момент кінцевого терміну подання тендерної пропозиції.».

В тому числі для можливості зміни регульованих тарифів у випадку нової постанови НКРЕКП замовник у договорі про закупівлю має прописати порядок зміни ціни відповідно до підпункту 7 пункту 19 Особливостей та шляхом підписання додаткової угоди внести зміни до ціни за одиницю.

Відповідно до вищевикладеного, тарифи на послуги з передачі електричної енергії встановлюються НКРЕКП, яка є державним органом, тому ми маємо справу з регульованими тарифами, і зміна істотних умов договору про закупівлю в частині зміни регульованої складової ціни на електричну енергію буде відбуватися з підстав, визначених підпунктом 7 пункту 19 Особливостей, а саме: «зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку „на добу наперед“, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни».

Якщо додаткова угода укладається в кінці місяця, а тариф діє з початку місяця, сторони можуть прийняти рішення про застосування частини 3 статті 631 ЦКУ, яким поширити дію такої додаткової угоди на правовідносини, які виникли до моменту її укладання, а саме з першого числа місяця — з дати набрання чинності Постановою № 1788).

Крім того, звертаємо вашу увагу, що істотні умови договору можуть бути змінені у випадку зміни встановлених згідно із законодавством регульованих тарифів, що застосовуються в договорі про закупівлю, без обмеження збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
2023-02-03 10:35