Незважаючи на зміну умов продажу електроенергії на потреби населення за механізмом покладання спеціальних обов’язків, фінансове становище національної атомної енергогенеруючої компанії “Енергоатом” не покращилося.
Постанова Кабінету міністрів України №694 зобов’язувала компанію “Енергоатом” продати 50% виробленої електроенергії державному підприємству “Гарантований покупець” на потреби населення за ціною 1 коп/1 кВт*год., а ще 40% виробленої електроенергії дозволила продати на вільному ринку. 10% електроенергії потрібно було продавати на ринку “на добу наперед”.
Олексій Лич, голова профспілкової організації “Енергоатому”, повідомив, що компанія
погодилася продавати електроенергію за 1 коп/1 кВт*год, так як розрахунок був на те, що завдяки такому продажу “Гарантований покупець”, який заборгував “Енергоатому” 9 млрд грн, зможе погасити заборгованість за рахунок такого продажу. “Гарантований покупець” натомість має за мету розрахунок за “зеленим” тарифом, і “Енергоатому” не погасили заборгованість.
До прийняття постанови компанія “Енергоатом” продавала електроенергію “Гарантованому покупцю” за 56 грн 60 коп за 1 кВт*год. Збиток для “Енергоатому” через введення нової моделі механізму покладання спеціальних обов’язків склав 5 млрд грн., і компанія не вивела вчасно два енергоблоки з ремонту.
На 2021 р. Кабінет міністрів і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та житлово-комунальних послуг, можуть запровадити нову фінансову модель покладання спеціальних обов’язків, і “Енергоатом” зможе продавати на ринку всю вироблену електроенергію, а субсидії населенню виплачуватиме із прибутку.