Новини компанії

Умови для відкриття експорту електроенергію на повну потужність

З моменту аварійної синхронізації 16 березня оператори систем передачі (далі – ОСП) Європи разом з НЕК «Укренерго» та Moldelectrica успішно забезпечили безпеку двох взаємопов’язаних енергосистем. На запит НЕК «Укренерго» ОСП Європи проаналізували технічні передумови для відновлення торгівлі електроенергією на з’єднаннях з Україною.

7 червня ОСП Європи вирішили позитивно відповісти на запит НЕК «Укренерго» та підтвердили ключові умови, після виконання яких експорт в Європу буде поступово відкритий. НЕК «Укренерго» та ОСП Європи працюватимуть разом для виконання цих умов, повне виконання яких необхідне для гарантії безпеки та стабільності розширеної енергосистеми.

ОСП Європи подякували Європейській Комісії та Енергетичному Співтовариству за їхню підтримку та ще раз подякували НЕК «Укренерго» за підтримку української енергосистеми в умовах війни з одночасною роботою над покращенням умов, необхідних для комерційного обміну.

Отже, для того, щоб відновити експорт електроенергії до Угорщини, Словаччини та Румунії, який Україна ще до синхронізації та війни здійснювала через Бурштинський енергоострів в обсязі до 650 МВт, необхідно виконати певні технічні умови.

З частиною цих заходів під час війни виникають труднощі. Це стосується переналаштування стабілізаторів енергосистеми на тимчасово окупованих Запорізької та Луганської ТЕС, Каховський ГЕС, а також переналаштування системи збудження на енергоблоках Запорізькій АЕС. Для збільшення обсягів експорту його до 1690 МВт необхідне встановлення STATCOM або накопичувачів електричної енергії (Battery Storage) для підтримки частоти в системі. Такі заходи потребують значних коштів і близько року роботи.

27 червня оператори системи передачі континентальної Європи ENTSO-E визнали, що Укренерго разом з операторами Румунії, Словаччини та Угорщини виконали всі необхідні для цього технічні передумови.



На першому етапі доступна пропускна спроможність міждержавних перетинів (експорт/імпорт) розподілятиметься лише на добових аукціонах і буде обмежена обсягом до 100 МВт, а також підлягатиме щоденному аналізу. При цьому наразі розподіляються лише перетини в напрямку Румунії.