Новини компанії

Міністр енергетики просить НКРЕКП заборонити імпорт е/е з РФ і Білорусі

Міністр енергетики Герман Галущенко просить главу НКРЕКП Валерія Тарасюка заборонити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі на підставі закону про сертифікацію "Укренерго" №1396-ІХ, який надав йому таке право, передає Енергореформа.


"Міненерго звертається до НКРЕКП з проханням скористатися наданим законом №1396-ІХ правом і заборонити імпорт електроенергії з країн, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства (Російської Федерації та Республіки Білорусь), прийнявши відповідне рішення", - зазначено в листі Галущенко від 17 травня.


На думку міністра, викладеному в листі, орієнтація на імпорт е/е з країн-нечленів Енергоспівтовариства суперечить стратегічним цілям України у сфері енергетики й потенційно загрожує енергобезпеці.


Однією з таких стратегічних цілей міністр назвав інтеграцію енергосистеми України з ENTSO-E, вказавши на підготовку до відокремлення ОЕС України від паралельної роботи з енергосистемами РФ і Білорусі з подальшим приєднанням до європейської мережі.


При цьому він зазначив, що ключовою вимогою під час приєднання ОЕС України до ENTSO-E є забезпечення достатності власних генерувальних потужностей для покриття прогнозованого попиту на е/е. Разом з тим, за його словами, імпорт погіршує фінансово-економічний стан виробників е/е, якість виконання графіків ремонтів генерувального обладнання електростанцій і ТЕЦ, а також негативно позначається на вугледобувній галузі.


Крім того, це негативно впливає на здатність виробників забезпечити закупівлю палива в достатніх для сталого проходження осінньо-зимового періоду обсягах, відзначається в листі.


"Як наслідок, зростають ризики порушення безпеки постачання е/е й операційної безпеки ОЕС України, що загрожує майбутньої її синхронізації з ENTSO-E", - резюмував Галущенко.


За даними агенції "Інтерфакс-Україна", в січні-квітні 2021 року імпорт електроенергії склав 946,9 млн кВт-год, що в 1,8 раза (на 757,7 млн кВт-год) менше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. В т.ч. з Білорусі поставлено 511,6 млн кВт-год, Словаччини - 238,6 млн кВт-год, Росії - 101 млн кВт-год, Угорщини - 61,1 млн кВт-год, Румунії - 34,5 млн кВт-год.


Згідно з підписаними 13 травня президентом України Володимиром Зеленським закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі", регулятор отримав право до кінця 2021 року обмежувати пропускну здатність, розподіляється на місячних і добових аукціонах щодо перетинів з країнами - нечленами Європейського Енергоспівтовариства.


Це право він втратив з 1 січня 2021 року, коли закінчився термін дії відповідної норми перехідних положень закону про ринок електроенергії.


У квітні 2020 року НЕК "Укренерго" на виконання постанови НКРЕКП, виданого на підставі закону про ринок е/е, скасувала результати всіх річних аукціонів на 2020 рік за розподілом доступу до міждержавних перетинів з Російською Федерацією і Білоруссю для здійснення експортно-імпортних операцій, період постачання за якими доводиться на карантин і 30 днів після його завершення.