Новини компанії

Україна у 2025 році може зіткнутися з дефіцитом електроенергії - Укренерго

Основною причиною ймовірного дефіциту є невиконання Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок.

Україна може зіткнутися з дефіцитом генеруючих потужностей від 2,5 ГВт у 2025 році до 9 ГВт у 2031 році, якщо не встановить необхідний рівень базових і напівпікових генеруючих потужностей. Про це йдеться в "Звіті з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей - 2020", який підготувала НЕК "Укренерго".

"За результатами оцінки за базовим сценарієм вже з 2025 виникне проблема недостатності генеруючих потужностей", - наголошується у звіті.

Як випливає зі звіту "Укренерго", основною причиною ймовірного дефіциту є невиконання Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ).
За прогнозом "Укренерго", до 2031 року вугільні ТЕС зменшать свої обсяги виробництва електроенергії майже 12%. У перспективі ВДЕ повинні частково замінити електроенергію з вугільних ТЕС.

Однак, реалізація такого сценарію розвитку ВДЕ в Україні вимагає підвищення гнучкості енергосистеми.

Зокрема, найближчим часом необхідно побудувати:
  • мінімум 1 ГВт високоманеврових потужностей зі швидким стартом (повна активація з зупиненого стану - не більше 15 хвилин, можливість здійснювати пуск і зупинку не менше чотирьох разів на добу з діапазоном регулювання не менше 80% від встановленої потужності). Водночас для максимізації виробництва електроенергії з ВДЕ і відповідно максимального зменшення його обмежень доцільно будувати менше ніж 2 ГВт високоманеврових потужностей.
  • 0,5 ГВт систем акумулювання електроенергії (energy storage) за умови залучення ВДЕ до балансування енергосистеми та надання резервів. Без залучення ВДЕ до балансування або вимушеного обмеження потужностей АЕС, потреба в energy storage може вирости до 2 ГВт.

В іншому випадку вже у 2025 році доступна потужність ТЕС може скласти 7489 МВт (при необхідних для надійної роботи Об'єднаної енергосистеми України від 9260 МВт). У 2031 році потужність ТЕС складе до 1242 МВт (при необхідних 11 760 МВт).