Документ був також підтриманий парламентською міжфракційним об'єднанням "Чиста енергія - здорове навколишнє середовище", представниками Міністерства енергетики та Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Законопроєкт визначає діяльність по накопиченню енергії одним з видів господарської діяльності на ринку електроенергії на додаток до виробництва, передачі, розподілу, постачання е/е споживачеві, трейдерської діяльності, здійснення функцій оператора ринку і гарантованого покупця, які підлягають ліцензуванню з боку НКРЕКП.
Документ створює нового учасника ринку - оператора системи накопичення енергії (СНЕ) і визначає його права та обов'язки.
"Оператор СНЕ - фізична особа, в тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, яка здійснює діяльність з накопичення енергії з метою продажу е/е, що відпускається з системи накопичення енергії та/або з метою надання допоміжних послуг або надання послуг з балансування з допомогою СНЕ ", - наголошується в законопроєкті.
Документ також визначає поняття "накопичення енергії" - це "діяльність, пов'язана з відбором електроенергії, її перетворенням в інший вид енергії, в якому вона може зберігатися, зберігання і подальше перетворення такої енергії в електроенергії з метою її відпустки в систему передачі або систему розподілу або в мережі електростанції або мережі споживача ".
Однією з ключових цілей законопроєкту є врегулювання можливості використання СНЕ споживачами, виробниками електроенергії, включаючи ВДЕ-генерацію, операторами системи передачі та систем розподілу електроенергії.
"Оскільки №5436-д забезпечить використання систем накопичення енергії, що дозволить стабільно працювати енергетичній системі України та підвищить стабільність електропостачання для споживачів, ми рекомендуємо цей законопроєкт до прийняття", - написав у Фейсбук член МФО "Чиста енергія - здорове навколишнє середовище" Юрій Марченко.
Згідно з документом, оператор системи передачі при розробці плану розвитку системи передачі визначає оптимальні точки приєднання СНЕ з урахуванням системних обмежень і оптимізації втрат електроенергії. "Особливості приєднання систем накопичення енергії визначаються кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу", - йдеться в законопроєкті.
Оператору СНЕ при цьому забороняється здійснювати діяльність з передачі та розподілу електроенергії, виконувати функції оператора ринку і гарантованого покупця, крім випадків, передбачених законом. Як уже згадувалося, оператор СНЕ здійснює купівлю-продаж електроенергії на ринку і має право надавати послуги з балансування і/або допоміжні послуги, відповідно до положень закону і правил ринку.
Згідно з документом, оператор СНЕ зобов'язаний виконувати акцептовані оператором системи передачі добові графіки електроенергії, а в разі їх невиконання несе фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії за цінами, визначеними відповідно до правил ринку.
Своєю чергою споживач має право без отримання ліцензії на здійснення діяльності по накопиченню енергії використовувати СНЕ, "якщо такий споживач в будь-який час не здійснює відпустку раніше накопиченої в системі накопичення енергії в ОЕС України".
Оператори СНЕ і споживачі мають право надавати послуги з балансування і допоміжні послуги в порядку, визначеному правилами ринку.