Нацкомісія ускладнила зловживання монополією під час імпорту електроенергії з Білорусі
Національна комісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) зобов'язала оператора систем передачі "Укренерго" виставляти потужність для експорту або імпорту до або з РФ, Білорусі, Молдови на повторний аукціон у тому випадку, якщо компанія не виконує заявлений графік поставки на понад 5 %.
Про це йдеться у рішенні регулятора №49 від 18 січня.
У рішенні НКРЕКП йдеться, що якщо компанія викупила міждержавний перетин і заявила, що в конкретну добу імпортуватиме або експортуватиме цей обсяг, але не виконує заявлений графік поставки більш ніж на 5%, то Укренерго позбавляє власника фізичних прав на передачу на більшу з двох величину.
Тобто, якщо компанія викупила міждержавний перетин потужністю 500 МВт і заявила, що в конкретну добу імпортуватиме 400 МВт, але імпортувала лише 300 МВт, різниця потужності перетину у 200 МВт буде виставлена на аукціон наступної доби.
Такі умови передачі електроенергії мають ускладнити зловживання монополією під час імпорту електроенергії з Білорусі.
З 6 листопада 2021 року до Об'єднаної енергосистеми України здійснюється імпорт електроенергії лише з Білорусії. Ці зміни мають ускладнити зловживання монополією при імпорті електроенергії з Білорусії.
За даними Укренерго, на січень 2022 року всю доступну потужність перетину між Україною та Білоруссю – 900 МВт – викупила Трейденергоресурс із вартістю 50 грн/МВт-год, або 33,48 млн грн на місяць.