Новини компанії

Кабмін має намір знизити ціну на електроенергію для населення

Кабінет міністрів планує знизити єдиний тариф на електроенергію для побутових споживачів з 1,68 до 1,44 грн/кВт*год (з ПДВ), а також ввести з 1 жовтня товарно-фінансову модель ПСО для населення замість чинної товарної моделі.

Про це повідомила ексміністр енергетики Ольга Буславец.

"Перехід від товарного ПСО до товарно-фінансового - саме це передбачає розроблений проєкт. Якщо його приймуть, то постачальники універсальних послуг будуть купувати електричну енергію для постачання населенню на конкурентному ринку, а також - у НАЕК" Енергоатом "на спеціальних аукціонах за ціною, що склалася на ЄСВ три місяці тому ", - написала Буславец.

За даними ДП "Оператор ринку", середньозважена ціна базової електроенергії за січень-червень цього року склала 1,33 грн/кВт.

Зараз ДП "НАЕК" Енергоатом "і ПрАТ" Укргідроенерго "продають електроенергію для потреб населення ДП" Гарантований покупець "по 0,15 грн / кВт * год і 0,01 грн / кВт * год відповідно, з подальшим перепродажем е/е "ГарПоком" постачальникам універсальних послуг (ПУП), і ОСР - населенню.

Таким чином, в рамках чинної моделі ПСО, субсидування населення за допомогою компенсації різниці між ринковим тарифом та пільгової єдиною ціною е / е для побутових споживачів (1,68 грн кВт*год з ПДВ), здійснюється коштом "Енергоатому" і "Укргідроенерго".

Однак, як пояснила ексглава Міненерго, в разі переходу до товарно-фінансової моделі ПСО, "Енергоатом", "Укргідроенерго" та оператори систем розподілу (ОСР) будуть перераховувати кошти на компенсацію цінової різниці для населення безпосередньо електропостачальникам.

Крім того, ОСР і оператор системи передачі (ОСП, НЕК "Укренерго") будуть змушені купувати е/е для компенсації власних втрат у "Енергоатома" за ціною 1,7 грн/кВт*год.

Як зазначила Буславец, реалізація описаного сценарію містить в собі ряд ризиків, зокрема, появи на ринку додаткового дефіциту коштів в розмірі 9,6 млрд грн, який буде покритий за допомогою відповідного підвищення тарифів на е/е для непобутових споживачів.

"При 40 млрд кВт-год споживання е / е побутовими споживачами протягом року дефіцит коштів, який виникне від зниження ціни на е / е на 24 копійки, складе 9,6 млрд грн. Покриватися цей дефіцит в новому ПСО буде коштом ОСР. Чим це загрожує? А тим, що відбудеться підвищення тарифу, а, отже, і кінцевої ціни на е / е для побутових споживачів ", - стверджує ексміністр.

На її думку, додатковими ризиками також є загроза скорочення ремонтів в електромережах, а також поява каскаду дефолтів з боку ОСР і ПУП.

"Пропоноване ПСО значно складніше в організації, а на його ефективність впливає багато факторів, в тому числі - незалежних від учасників ринку, на яких покладено спеціальні обов'язки. Фактично, замість поточного" дуету "(НАЕК" Енергоатом "і ЗАТ" Укргідроенерго ") до цього "оркестру" приєднався цілий ансамбль з 25 ОСР. В таких умовах значно зростає ризик, що "щось піде не так", - підкреслила Буславец.

Як припускає експерт, "варто впасти ціною продажу НАЕК на ринку, або з'явитися заборгованості в одному або декількох ОСР, як це відразу викличе каскад дефолтів і фінансових криз з боку ПУП або ОСР".

В цьому випадку побутові споживачі можуть потрапити до постачальника останньої надії зі значно вищим тарифом, а згодом взагалі бути відключеними від електропостачання при повній оплаті е/е, вважає Буславец.