Новини компанії

"Енергоатом" просить НКРЕКУ не підвищувати тарифи на транспортування електроенергії під час опалювального сезону

Держпідприємство "НАЕК "Енергоатом" закликало енергорегулятор (НКРЕКУ) відмовитися від підвищення тарифів на транспортування електроенергії з 1 січня 2022 року через загрозу виникнення на ринку кризи неплатежів під час опалювального періоду.

"Енергоатом", який з початку роботи нового ринку сумлінно виконує свої зобов'язання, забезпечуючи населення доступною та чистою енергією, не згоден з підвищенням зазначених тарифів та закликає НКРЕКУ залишити їх на чинному рівні", - повідомляється на сайті компанії.

Відповідно до планів НКРЕКУ, з 1 січня 2022 року тарифи на передачу електроенергії та диспетчерські послуги для ПрАТ "НЕК "Укренерго" передбачається підвищити відповідно на 21% та 58%, на розподіл електроенергії за другим класом напруги для операторів систем розподілу (ОСР) – 16,5%, та тарифи на постачання електроенергії для постачальників універсальних послуг (ПУП) – 14%.

Однак, як підкреслили в "Енергоатомі", збільшення тарифів на транспортування електроенергії за відсутності джерел фінансування призведе до тарифного дисбалансу на ринку електроенергії, виникнення кризи неплатежів, руйнування чинної моделі ПСО та підвищення ціни кіловат-години для непобутових споживачів. Зокрема, додаткове фінансове навантаження на сам НАЕК щодо виконання ПСО у січні-квітні 2022 року становитиме 6 млрд грн, які наразі не мають джерела покриття.

"Чинний механізм взаємовідносин між виробниками електроенергії, ДП "Гарантований покупець" та постачальниками універсальних послуг також будуть зруйновані. Адже у разі виникнення боргу (неплатежів) постачання електроенергії ПУП для потреб населення призупиниться", - спрогнозували НАЕК наслідки від підвищення тарифів.

За інформацією компанії, "Енергоатом" у рамках виконання ПСО перед населенням сплатив "ГарПоку" у вигляді різниці між ринковою та фіксованою ціною електроенергії для населення у жовтні цього року 6,1 млрд грн. Водночас у листопаді та грудні прогнозна вартість послуги із забезпечення населення доступної електроенергії складе для НАЕК відповідно 9,1 млрд грн та понад 10 млрд грн.

Своєю чергою, як свідчать умови меморандуму між Україною та Міжнародним валютним фондом (МВФ), позиція "Енергоатому" суперечить зобов'язанням України, взятим у рамках отриманого другого траншу кредиту.

Як випливає з тексту меморандуму, зобов'язання щодо забезпечення повних розрахунків за електроенергію перед ВДЕ-генерацією має бути забезпечене, зокрема, коштом встановлення достатнього тарифу на передачу електроенергії для "Укренерго", з якого фінансується різниця між ринковою ціною електроенергії та законодавчо встановленими зеленими тарифами.

НКРЕКУ на засіданні 1 грудня планує затвердити тариф на передачу електроенергії для "Укренерго" на 2022 рік на рівні 356,90 грн/МВт-год, що на 21% вище від тарифу, що діє у 2021 році, 293,93 грн/МВт-год.