19-го грудня 2019-го року Верховна Рада України ухвалила рішення про прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг".
Проект має на меті забезпечити конституційні принципи у сферах енергетики та комунальних послуг.
Прийняття проекту Постанови та її реалізація не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.
Закон вводить Національну комісію, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до системи органів виконавчої влади з отриманням спеціального статусу. Рішення підтримали 265 депутатів Верховної Ради.
За словами Андрія Геруса, голови енергетичного комітету Верховної Ради України та автора законопроекту, рішення обговорювалося із Енергетичним Співтовариством та Європейським Союзом, та має їхню підтримку.
Основні положення нової редакції Закону:
- НКРЕКП визначається як центральний орган виконавчої влади (спеціальний статус), та надалі створюватиметься Кабінетом Міністрів України;
- для того, щоб стати кандидатом в члени комісії, необхідно мати не менше трьох років досвіду роботи в профільній сфері;
- затверджується такий склад Конкурсної комісії, яка утворюватиметься Кабінетом Міністрів України: п’ять членів у комісії, із них трьох подає профільний парламентський комітет, одного — Міністерство екології та захисту довкілля, і одного - Міністерство розвитку громад та територій України;
- повноваження членів Конкурсної комісії тривають три роки;
- Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, звітує перед Верховною Радою України 1 раз на рік до 1-го червня поточного року.
НКРЕКП утворилася шляхом об'єднання двох регуляторів в 2014-му році, закон, який регламентує її діяльність, був прийнятий парламентом у вересні 2016-го р. Наприкінці зими 2016-го р. депутати від всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» звернулися з поданням щодо неконституційності положень даного закону до Конституційного суду. У червні 2019 р. Конституційний суд України визнав, що низка положень закону “Про НКРЕКП” не відповідає Конституції України.