У листопаді 2020 року компанія Repsol оприлюднила стратегічний план, згідно з яким встановлена потужність її підприємств з виробництва водню до 2025 року повинна досягти 400 МВт, а до 2030 року перевищити 1,2 ГВт.
Для виробництва на своїх підприємствах біогазу, з якого передбачається отримувати водень, Repsol планує використовувати органічні відходи. Для цього на заводі компанії в Картахені намічено ввести в дію дві електролізні установки потужністю 100 МВт.
Компанія Petronor, 86% акцій якої належить Repsol, буде постачати промислові комплекси воднем, одержуваних з використанням відновлюваних джерел енергії.
Компанія Talgo вже працює над створенням поїздів на водневому паливі. Запропонована нею концепція Vittal One являє собою модульне рішення, на основі якого можуть бути розроблені такі поїзди для приміських і регіональних повідомлень.
У листопаді 2022 року компанія планує випустити демонстраційний зразок поїзду Vittal One. Він буде оснащений тяговими двигунами, які отримують живлення від паливних елементів, які виробляють електроенергію в результаті хімічної реакції окислення водню.
Потяги будуть працювати на малодіяльних лініях, не обладнаних контактною мережею. Їх впровадження дозволить уникнути шкідливих викидів сполук вуглецю з мінімальними витратами часу і коштів на створення інфраструктури.
Співпраця двох компаній забезпечить комплексне розв’язання задачі впровадження в Іспанії рухомого складу на водневому паливі.
Talgo відповідає за проектування, виробництво і введення в експлуатацію нових поїздів. Repsol адаптує свою інфраструктуру, щоб організувати постачання їх воднем, що отримуються за допомогою екологічно чистих технологій.