"Я, як і раніше, серйозно стурбований ситуацією на станції, яка залишається в небезпеці, поки тривають обстріли. Для вирішення цієї серйозної ситуації розпочато консультації щодо термінової необхідності створення охоронної зони ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції", – цитує пресслужба МАГАТЕ заяву генерального директора агентства Рафаеля Маріано Гроссі.
В організації підтвердили, що ввечері 10 вересня резервна лінія електропередач до ЗАЕС була відновлена. Наразі вона забезпечує станцію зовнішньою електроенергією, необхідною для охолодження реактора та інших важливих функцій безпеки.
Відновлення лінії 330 кВ, яка з’єднує найбільшу в Європі атомну електростанцію з українською мережею через розподільчу станцію теплоелектростанції в сусідньому місті Енергодар, дозволило ЗАЕС достроково зупинити останній діючий реактор вранці 11 вересня.
Персонал української станції поінформовав експертів МАГАТЕ, які перебувають на майданчику ЗАЕС, що реакторний блок №6 закрито о 03:41 за місцевим часом. Інші п’ять енергоблоків уже перебували в режимі холодної зупинки. Станція наразі не забезпечує електроенергією домогосподарства, заводи та інших споживачів.
Експлуатаційний персонал ЗАЕС планує вивести блок №6 на холодну зупинку, як і п’ять інших реакторних блоків. Це може тривати близько 30 годин.
ЗАЕС як і раніше потребуватиме електроенергії для забезпечення безпеки. Однак у цьому стані для підтримки безпеки потрібна лише потужність від одного дизель-генератора на реактор.
Наразі, окрім відновленої лінії 330 кВ, ведуться роботи з повернення інших ліній електропередач. З моменту відключення ЗАЕС від мережі 5 вересня енергоблок №6 забезпечував енергопостачання станції.
Але робота реактора на низькій потужності не є стійким рішенням протягом тривалого періоду, оскільки з часом це може пошкодити ключове обладнання атомної електростанції, таке як турбіни та насоси, що виробляють електроенергію.
За необхідності на ЗАЕС також є 20 аварійних дизель-генераторів із запасами не менше ніж на 10 днів роботи.