Новини компанії

Транспортування газу з ЄС в Україну рекордно знизилося з початку року

Оператор ГТС очікує, що у другому-третьому кварталах розпочнеться імпорт для закачування газу до ПСГ з метою підготовки для наступного опалювального сезону.


У січні - квітні 2021 року ТОВ "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) протранспортував газ з ЄС в Україну на замовлення клієнтів в сім разів менше, ніж за аналогічний період торік. Зокрема, транспортування газу до підземних сховищ газу склало лише 6% від аналогічного показника торік, повідомляється на сайті ОГТСУ.


"Наразі маємо констатувати рекордно низький рівень імпорту газу в Україну за останні місяці", – прокоментував комерційний директор ОГТСУ Євген Тодоров.

Так, зі Словаччини було транспортовано 0,07 млрд кубометрів, з Угорщини – 0,48 млрд кубометрів, а з Польщі, Румунії та Молдови завезення газу майже не здійснювалося. При цьому у режимі віртуального реверсу надходження газу в Україну становили 0,49 млрд кубометрів, або 88%.


За цей період ОГТСУ також здійснив транспортування до підземних сховищ газу (АТ "Укртрансгаз") 0,08 млрд кубометрів. Це лише 6% від аналогічного показника рік тому, коли постачальники з початку сезону активно закачували газ на зберігання в ПСГ до зимово-опалювального сезону.


"За аналогічний період 2020 року на замовлення клієнтів ОГТСУ здійснив транспортування до ПСГ для подальшого зберігання 1,3 млрд куб. м газу, цього року – лише 80 млн куб. м. Частково ця тенденція обумовлена високими цінами на європейських газових хабах", – повідомив Тодоров.


Надходження газу в режимі "митний склад" у січні-квітні 2021 року становило 0,08 млрд кубометрів (з них 12% - у режимі short-haul). У цей же період роком раніше замовники послуг завезли 1,22 млрд кубометрів, з яких 27% – short-haul, додали в ОГТСУ.


За словами Тодорова, Оператор ГТС очікує, що у другому-третьому кварталах розпочнеться імпорт для закачування газу до ПСГ з метою підготовки для наступного опалювального сезону.


У січні-квітні 2021 року транзит газу через українську ГТС склав 14,1 млрд куб. м. Це на 10% менше, ніж за аналогічний період 2020 року. Ключовий фактор зниження обсягів транспортування – діючі умови транзитного контракту.


Так, транзит склав: до Польщі 1,2 млрд куб. м газу, до Словаччини – 8,4 млрд куб. м, до Угорщини – 2,9 млрд куб. м, до Румунії – 0,4 млрд куб. м, до Молдови – 1,3 млрд куб. м.

«Потужності ОГТСУ дозволяють здійснювати транзит природного газу в значно більших обсягах, ніж наразі заброньовано. На аукціоні з розподілу потужностей ми запропонували додатково продукт переривчастої місячної потужності на міждержавних точках входу з РФ на травень 2021 року. Проте учасники ринку, зокрема російська сторона, не виявили зацікавленості. З урахуванням сезонного ринкового попиту на блакитне паливо в ЄС та обмежені обсяги транспортування, починаючи з 1 квітня 2021 року ціна на газових хабах демонструвала зростання, і станом на 12 травня поточного року її приріст склав понад 36% з початку року – до 26,4 євро за МВт*год на німецькому газовому хабі Net Connect Germany (NCG) за умови поставки на добу на перед (приблизно 279 євро за тисячу кубометрів)», – прокоментував пан Тодоров.