Новини компанії

Перспективи розподіленої генерації в Україні

Однією з нових тенденцій розвитку енергосистем розвинутих країн є не лише декарбонізація, але й децентралізація.Так, Bloomberg New Energy Outlook зазначає, що до 2050 року третина встановлених сонячних потужностей буде належати саме споживачам. При цьому в ЄС, в частині штатів США та Австралії активно підтримують розвиток розподілених джерел енергії.

Згідно з ЗУ “Про ринок електричної енергії” під розподіленою генерацією розуміється електростанція встановленої потужності 20 МВт та менше, приєднана до системи розподілу електричної енергії.

Найбільш популярні технології у розподілених системах генерації – це технології на базі відновлювальних джерел енергії та системи когенерації (коли одночасно
виробляється електрика та тепло):

  • Сонячні панелі;
  • Малі вітряні турбіни;
  • Когенераційні установки;
  • Станції, що спалюють біомасу та тверді побутові відходи;

  • Малі гідроелектростанції.

За допомогою інформаційних технологій, динамічного ціноутворення та інших ринкових механізмів розподілені енергетичні ресурси можуть використовуватися для керування попитом на електроенергію та надання допоміжних послуг в регіональних або національних енергосистемах, зокрема для балансування добового графіка навантаження мереж.

Разом із великими можливостями, з’являються і нові виклики — фінансові, технічні, регуляторні. Так, застарілі мережі та успадковані від монопольного ринку негнучкі системи регулювання ускладнюють розвиток малої генерації, однак у світі розробляється все більше підходів, що дозволяють із максимальною користю інтегрувати малих гравців у енергетичні ринки та максимально використати цей потенціал.