Новини компанії

Глава ЄС оголошує про капітальну реконструкцію ринку електроенергії на тлі стрімкого зростання цін

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн визнала, що ринок електроенергії ЄС «більше не працює» і його необхідно адаптувати до «нових реалій панування відновлюваних джерел енергії».

Відповідаючи на запитання Європейського парламенту у вівторок (8 червня), фон дер Ляєн визнала, що поточні заходи щодо подолання високих цін на енергоносії не вирішували структурних проблем на ринку електроенергії ЄС.

«Дійсно, ціни на електроенергію стрімко зростають. І ми багато робимо для розв'язання цього питання», — сказала фон дер Ляєн, посилаючись на «набір інструментів», запропонований Комісією восени минулого року, який дозволяє країнам ЄС оподатковувати несподівані прибутки, отримані енергетичними компаніями, і субсидувати рахунки за електроенергію для більшості незахищених домогосподарств та малого бізнесу.

«Але ми також визнаємо, що це короткострокове полегшення, яке не змінить структуру ринку», – додала вона, зазначивши, що ринки електроенергії були «спроєктовані так, як це було необхідно двадцять років тому», коли частка відновлюваних джерел енергії була низькою.

«Сьогодні ринок зовсім інший. Саме відновлювані джерела енергії є найбільш рентабельними та найдешевшими», – пояснила вона.

Ціни на газ виросли до рекордно високих показників з осені через обмежені поставки з Росії та відновлення економіки після кризи COVID-19, а зараз ситуація ускладнюється війною в Україні.

Франція та Іспанія виступили за заклики реформувати нинішню систему граничного ціноутворення, при цьому Мадрид просить «структурних рішень» на європейському рівні для роз’єднання ринків газу та електроенергії. Їх підтримали лідери Італії, Португалії та Греції, які закликали виконавчу владу ЄС усунути «ефект впливу» високих цін на газ на ринку електроенергії.

До цього моменту Європейська комісія чинила опір цим закликам, вказуючи на те, що енергетичні регулятори ЄС продовжують перегляд оптових ринків електроенергії. У їхньому звіті, 29 квітня, дійшли висновку, що ринки працюють належним чином і що «поточна структура ринку електроенергії не чинить нинішню кризу».
Але у вівторок Урсула фон дер Ляйєн суперечила цим висновкам.