Деякі експерти стверджують, що ціни на електроенергію знижуються виключно завдяки внутрішнім чинникам, законам конкурентного ринку, що і припускали автори реформи, затвердженої Законом "Про ринок електроенергії", а імпорт з Росії тут ні до чого, оскільки його ціновими перевагами користується обмежене коло споживачів.
Ринкова ціна на електроенергію в Об'єднаній енергосистемі України (ОЕС) знизилася на 20% в порівнянні з піковими показниками початку серпня. Дещо менше і все ж досить відчутне зниження вартості енергоресурсу мало місце в західних областях, які приєднані до європейської енергосистеми (так званий "Бурштинський енергоострів", що обслуговує Івано-Франківську, Львівську області та Закарпаття): мінус 14%. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунального господарства Андрій Герус. За його даними, в кінці минулого тижня ціна електроенергії для споживачів генерації Бурштинського енергоострова була найнижчою з моменту запуску нової моделі ринку - 1 гривня 35 копійок за кВт-год (ринок на добу наперед). В Об'єднаній енергосистемі України електроенергія коштувала ще менше - 1 гривня 26 копійок. У середу, 13 листопада, на ринку "на добу наперед" зафіксована рекордно низька ціна на електроенергію - 91 гривня 98 копійок за кіловат-годину. Це фактично стільки ж, скільки платять за цей ресурс побутові споживачі на умовах ВСО (покладання спеціальних зобов'язань щодо забезпечення населення електроенергією за встановленою урядом пільговою ціною). Правда, за прогнозами самого Андрія Геруса, з настанням холодів вартість енергоресурсу може зрости. Але не набагато - "серпневі" ціни, очевидно, в найближчі місяці не повернуться.
Андрій Герус також нагадав, що, починаючи з листопада, повноцінним гравцем енергоринку стала державна компанія "Центренерго". 90% виробленої електроенергії вона тепер продає на ринку "на добу наперед", а не на умовах не завжди прозорих і конкурентних двосторонніх договорів. Завдяки цим та іншим заходам останнім часом вдалося істотно знизити дефіцит електроенергії, зокрема вдвічі - ввечері і після півночі. Однак, як і раніше, не вистачає електроенергії в пікові години - о 8:00 і о 24:00. Вирішувати цю проблему і допомагає імпорт енергії з Росії та Білорусі. У той же час експерти, навпаки, говорять про профіцит (надлишок) ресурсу, що досягає 2 гігават на добу.
За даними певних джерел, вже через 2 тижні після 1-го жовтня, відколи в Україну почала надходити електроенергія з Росії, обсяги її імпорту зросли майже вдвічі - з 2,4 млн кВт-год до 4,5 млн кВт-год на добу. На початку листопада цей показник підвищився ще майже в три рази - до 12 млн кВт-год/добу. А ось потреби країни в електроенергії за цей час не виросли. Відповідно, в окремі години через надлишок ресурсу в мережі оператор ОЕС - Національна енергетична компанія "Укренерго", - змушений обмежувати виробництво електроенергії вітчизняної генерацією, зокрема, атомними електростанціями і підприємствами відновлюваної енергетики.
Першим неприємним "дзвіночком" стало обмеження роботи одного з найновіших в Україні другого енергоблоку Хмельницької АЕС та деяких теплоелектростанцій, а також перше в історії обмеження генерації "зелених" виробників. Це сталося в ніч на 5-те листопада, коли диспетчер "Укренерго" тимчасово припиняв роботу вітроелектростанцій "Ботієвська", "Приморська-1" і "Орловська". Обмеження становило 300-400 мегават (втричі менше обсягів імпорту за відповідний період). При цьому ДТЕК все одно отримає оплату за "зеленим" тарифом - 2 гривні 90 копійок за кВт-год, що більш ніж удвічі перевищує середню вартість електроенергії на ринку. При цьому ДТЕК все одно отримає оплату за "зеленим" тарифом - 2 гривні 90 копійок за кВт-год, що більш ніж удвічі перевищує середню вартість електроенергії на ринку.
Надлишок електроенергії в ОЕС міг виникнути через активне перетікання ресурсу з-за кордону. Безпосередньо не визнав цього і керівник НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук.
У той же час в Національній енергетичній компанії "Укренерго" запевняють: ні про яку "стратегію", пов'язану зі штучним обмеженням потужностей вітчизняної генерації, мова не йде. Це - лише тимчасові обмеження, пов'язані зі значним скороченням споживання електроенергії в листопаді. Керівництво компанії запевнило: мова йде про цілком паритетні обмеження, що стосуються і імпорту електроенергії з Російської Федерації та Білорусі. Профіцит електроенергії в ОЕС, що виник на початку листопада, в "Укренерго" пояснили аномально теплою погодою, що не характерна для звичайних температурних режимів цього осіннього місяця. За словами головного диспетчера НЕК "Укренерго" Віталія Зайченко, в разі виведення 2-го блоку ХАЕС на повну потужність довелося б вночі припиняти роботу принаймні трьох теплових електростанцій, що складніше і збитковіше. Диспетчери обмежують імпорт електрики до мінімального рівня. Андрій Герус надав інформацію про відновлення роботи об'єктів компанії "Енергоатом". Зараз на українських АЕС працюють 12 енергоблоків з 15.
В умовах такого великого профіциту можливо повністю припинити імпорт електрики, наприклад, збільшивши потужності того ж блоку №2 ХАЕС. Адже електроенергія, вироблена підприємствами "Енергоатому", цілком конкурентна за ціною з російською і білоруською. До того ж, всі доходи від продажу цієї енергії будуть залишатися всередині країни.