Новини компанії

Пріоритети післявоєнного енергетичного відновлення України

Добрий день, шановні читачі! У сьогоднішній статті ми хочемо вам розповісти про декілька пріоритетів післявоєнного енергетичного відновлення України, що були обговорені під час засідання наглядової ради DiXi Group.

1) Підготовка до зимового періоду, достатність газу та безпека його постачання:

Безпека газопостачання та достатність запасів газу на зимовий період 2022/2023 років буде важливим питанням не лише для України, а й для всіх країн ЄС.

Оскільки країни ЄС будуть продовжувати переслідувати плани відмовитися від російського газу або навіть може бути введене ембарго, або оскільки є ризик зупинки постачання газу Росією, щоб шантажувати ЄС, у найближчі місяці виникне необхідність швидкої підготовки до осінньо-зимового періоду та пошуку інших джерел газопостачання. Такою альтернативою для країн ЄС можуть стати Катар, Азербайджан, країни Північної Африки, а також збільшення виробництва в Норвегії та США.

Що стосується України, оскільки її доступ до терміналів скрапленого газу обмежений, а потужність транскордонних з’єднань з країнами-членами ЄС (для фізичного реверсу газу) також має обмеження, важливо розпочати підготовку до осінньо-зимового періоду завчасно. Завершення будівництва Baltic Pipe та подальше розширення СПГ-терміналів у Польщі та Литві, а також розширення сполучення між Польщею та Україною могли б допомогти диверсифікувати джерела постачання газу в цій частині Європи. Варто також вести переговори з Норвегією, щоб отримати необхідні обсяги газу. Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні до Стортингу (парламент Норвегії) вже повідомив про діалог з Норвегією щодо постачання 5 млрд кубометрів природного газу в Україну. Дуже важливо, щоб ці поставки відбувалися на практиці та щоб газ був за доступною ціною.

2) Ліквідність ринку електроенергії України:

Так, за словами міністра енергетики Германа Галущенка, станом на кінець березня рівень розрахунків знизився на 30% у роздрібній торгівлі (домашні господарства постачальникам) і на 40% в оптовій (виробникам); цифри можуть стати ще гіршими, оскільки війна триває. Державні компанії, такі як Укргідроенерго та Енергоатом, потребують можливості мати інші джерела доходу, оскільки більша частина їх потужностей не використовуються. Військові дії призвели до зниження споживання, що є додатковим аргументом для пошуку альтернативних джерел попиту для виробників електроенергії.

Українська електроенергетична система була синхронізована ENTSO-E в березні 2022 року. Для України це відкриває перспективи не лише для технічної синхронізації та стабільної роботи, а й для експорту електроенергії до країн ЄС. Укренерго вже вивчає можливість продажу електроенергії через Словаччину, Румунію та Польщу. Для сусідніх ринків ЄС імпорт з України також був би вигідним для зниження цін і досягнення цілей декарбонізації. Дуже важливо, щоб до того, як будуть створені необхідні технічні та юридичні умови для інтеграції ринків, був встановлений перехідний режим для використання всіх переваг транскордонної торгівлі. Механізм має бути максимально прозорим, а надходження спрямовуватись на підтримку держпідприємств та рівня життя українців, а не на збагачення місцевих груп приватного бізнесу.

Сподіваємось, вам сподобалась стаття. Чекайте на її продовження на наступній неділі. Тримаймось разом до перемоги та все буде Україна!