Новини компанії

Радбез ООН провів засідання щодо ситуації на ЗАЕС

Рада Безпеки ООН провела засідання щодо питання безпеки на захопленій Запорізькій АЕС на тлі останніх обстрілів станції, у яких росія намагається звинуватити Україну. Очільник МАГАТЕ наполягає відправити місію на ЗАЕС.

Про це йдеться у прямій трансляції засідання Радбезу.

Виступаючи на засіданні, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Маріно Гроссі заявив, що дуже занепокоєний ситуацією на ЗАЕС та вкотре наголосив, що будь-які військові дії біля станції мають негайно припинитися. На основі останньої інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ попередньо оцінили, що зараз безпосередньої загрози ядерній безпеці немає, однак це може змінитися в будь-який момент.

Гроссі наполягає на місії МАГАТЕ до захопленої ЗАЕС, де експерти могли б оцінити ситуацію. На його думку, присутність представників МАГАТЕ на станції «забезпечить стабілізуючий вплив».

«Ми були готові з червня, але через політичні чинники та інші міркування місія була неможлива. Ми не можемо дозволити таким факторам більше затримувати нас», — заявив Гроссі.

Низка країн-учасників засідання підтримали заклик МАГАТЕ, а також закликали росію вивести свої війська з території станції.

Представник рф у Радбезі ООН Василь Небензя, своєю чергою, заявляв про «злочинні атаки Києва на об'єкти ядерної інфраструктури». росіяни не заперечують пошкодження на ЗАЕС, але списують їх на «обстріли ЗСУ».

Небензя наголосив, що росія також розраховує на якнайшвидший візит представників МАГАТЕ на станцію, але «ніяких гарантій давати не може».


Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН, наголосив, що росія обстрілює ЗАЕС, щоб відвернути увагу від обстрілів українських міст через Дніпро. Він нагадав, що Україна також закликала про візит МАГАТЕ на станцію, але його неможливо було організувати через постійні обстріли окупантів.

Кислиця заявив, що українська сторона зможе супроводжувати місію МАГАТЕ через неокуповані території, а відстань між ними та ЗАЕС (з Нікополя чи Марганця) через річку становить 5 миль.

«Якщо росія припинить обстрілювати ці міста, що зможе перешкодити місії, що подолати ці 5 миль?», — сказав він.

Кислиця зауважив, що через мілітаризацію ЗАЕС, обстріли та замінування території місія МАГАТЕ має включати військових експертів. Він закликав рф не перешкоджати місії МАГАТЕ на цьому шляху, розмінувати територію ЗАЕС, а також вивести своїх військових та озброєння.

Після атак окупантів на Запорізьку АЕС 5 серпня там вимкнули  енергоблок. Станом на ранок 6 серпня ЗАЕС працювала з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

В «Енергоатомі» розповіли, що внаслідок обстрілів зазнала серйозних пошкоджень азотно-киснева станція та об‘єднаний допоміжний корпус. Також залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є пожежна небезпека. 

Крім того, російські військові «прихистились» у підвалах ЗАЕС — зайняли усі підвальні приміщення, де ховаються від обстрілів. Очільник Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив, що після пошкодження двох ліній електромереж унаслідок атаки росіян на ЗАЕС відбулося загоряння, яке ліквідували працівники ДСНС.

Крім того, 6 серпня російські війська знову завдали ракетні удари по майданчику ЗАЕС. Вони влучили поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП). Двоє працівників станції зазнали поранення (наразі відомо про двох)

Після обстрілів ЗАЕС Україна надіслала в ООН та МАГАТЕ листи із закликом відправити безпекову місію на Запорізьку АЕС. Та президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін заявив, що МАГАТЕ може приїхати на Запорізьку АЕС лише за наявності гарантій безпеки, які можна забезпечити, якщо ввести на станцію миротворчий контингент ООН.