Новини компанії

Уряд скасовує "експортне ПСО": що це значить для України?

13 квітня 2024 року Кабінет Міністрів України скасував постанову №775 від 7 липня 2022 року "Про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії, що здійснюють операції з експорту електричної енергії, для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії протягом дії воєнного стану".

Що таке "експортне ПСО"?

"Експортне ПСО" (скорочено від "постанова про спеціальні обов'язки") було запроваджено в 2022 році з метою забезпечення стійкості української енергосистеми в умовах воєнного стану. Механізм зобов'язував експортерів електроенергії продавати 80% від свого прибутку «Гарантованому покупцю» в якості «послуги із забезпечення безпеки постачання електричної енергії».

Умовний дохід експортера розраховується за різницею цін на РДН в країні, куди постачається електроенергія, та цін РДН в Україні. Для вирахування прибутку, від умовного доходу віднімаються витрати (тарифи та плата за перетин). Цей механізм стосувався тих субʼєктів, що експортують електроенергію до країн ЄС.

Які наслідки скасування "експортного ПСО"?

  • Збільшення експорту електроенергії: Експортери зможуть продавати більше електроенергії на європейському ринку, де ціни значно вищі, ніж в Україні. Це призведе до зростання доходів експортерів та стимулювання розвитку галузі.
  • Зростання доходів експортерів електроенергії. Завдяки продажу електроенергії за ринковими цінами експортери зможуть отримувати більше прибутку.
  • Можливе зростання цін на електроенергію в Україні. Оскільки на внутрішньому ринку буде менше електроенергії, ціни на неї можуть зрости. Уряд очікує, що скасування "експортного ПСО" стимулюватиме розвиток української енергетики та сприятиме інтеграції України до європейського енергоринку.
  • Необхідність модернізації енергетичної інфраструктури: Для того, щоб Україна могла експортувати більше електроенергії, необхідно модернізувати її енергетичну інфраструктуру. Це потребуватиме значних інвестицій.