Новини компанії

Які можливості відкриваються електропостачальникам після синхронізації української системи з ENTSO-E?

З 16 березня 2022 року українська енергосистема працює синхронно з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E. З цієї дати НЕК «Укренерго» разом з системними операторами сусідніх країн почали покрокове відновлення експорту електричної енергії:

  • 30 березня – в Польщу (210 МВт щогодини);
  • 12 травня – в Молдову (600 МВт щогодини);
  • 30 червня – в Румунію (100 МВт щогодини).

Пропускна спроможність в напрямку Румунії, Словаччини та Угорщини на першому етапі обмежена обсягом 100 МВт, а також підлягає щоденному аналізу. У подальшому планується поступове нарощування експорту електроенергії в обсязі до 650 МВт, який Україна ще до синхронізації і війни здійснювала у країни ЄС через Бурштинський енергоострів. Для збільшення його до 1860 МВт (міжмережеві з’єднання з ENTSO-E) необхідно буде виконати ряд технічних вимог, серед яких, зокрема, встановлення STATCOM та систем накопичення електроенергії для підтримки частоти в системі.

Виробники та трейдери ринку електричної енергії України виявили неабияку зацікавленість у нових ринках збуту. На це вказують рекордні ціни на добових аукціонах в напрямку Румунії, про які чи не щодня повідомляє НЕК «Укренерго». Так, станом на 5 липня максимальна ціна перетину складає 11 668 грн/МВт.год на 21 годину за центральноєвропейським часом, що в 4,4 рази більше за відповідну ціну на українському ринку «на добу наперед».

Донедавна лише Бурштинський енергоострів (Закарпатська, частина Львівської та частина Івано-Франківської областей) був синхронізований з європейською мережею операторів систем передачі електроенергії (ENTSO-E), тоді як решта мережі була синхронізована з енергосистемами Росії та Білорусі. Через таку ситуацію доступ багатьох учасників ринку до експортно-імпортних операцій був значним чином обмежений. Зараз же вся енергомережа синхронізована з ENTSO-E, а це означає, що:

  • виробники з будь-якого куточку України можуть здійснювати експорт електроенергії в напрямку Європи;
  • трейдери можуть вільно здійснювати арбітраж між національними ринками;
  • українські постачальники отримують можливості для продажу електроенергії європейським споживачам.

Компанія Energy 365 зацікавлена в отриманні доступу до європейських ринків з метою продажу електроенергії споживачам як за двосторонніми договорами, так і за договорами постачання електричної енергії. 

Третій енергетичний пакет передбачає створення загальноєвропейських ринків газу та електроенергії та доступ споживачів до обраного постачальника. Це передбачає наявність ліквідних оптових ринків, а також ефективний і безперешкодний доступ постачальників до ринків кінцевих споживачів.

Для України на обох рівнях наразі присутні адміністративні та регуляторні складнощі. Вони полягають у питаннях необхідності створення філії або реєстрації окремої юридичної особи, у питаннях ліцензійного режиму (європейські компанії можуть погоджувати вже існуючі ліцензії), а також у питаннях оподаткування та енергетичного нагляду.

Не дивлячись на вищезазначені складнощі доступу до європейських енергетичних ринків, сьогодні існує багато способів використання нових можливостей продажу електроенергії в країни Європи як через європейського контрагента, так і через створення власної компанії за кордоном.

Джерело