Так вважає голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус.
"Насьогодні ми сміливо говоримо про експорт електроенергії у найближчі кілька місяців, бо ми бачимо профіцит через зниження споживання на 30-40% у найближчі кілька місяців. І в липні, і в серпні, і у вересні. У нас є вільна електроенергія, яку ми можемо вільно продавати в Європу", – сказав він в ефірі національного телемарафону у ніч з 30 червня на 1 липня.
За його словами, відкриття з 30 червня експорту 100 МВт електроенергії в Європу, який почався з Румунії, це тільки перший крок. "Є плани збільшити обсяги спочатку з 1 серпня, а далі з 1 вересня. Тобто, щоб відбулася повна інтеграція українського та європейського енергоринків", – зазначив голова енергокомітету.
При цьому він не став робити прогноз, у яких обсягах Україна матиме змогу експортувати електроенергію з початком опалювального сезону. Разом з тим він зазначив, що інтеграція ринків означає можливість України у разі необхідності імпортувати електроенергію з Європи. "Якщо узимку станеться щось з якимось обєктом генерації, то у нас є резервний варіант – електроенергія з Європи, яка допоможе нам у якісь дефіцитні години", – пояснив Герус.
Він також наголосив, що відкриття експорту електроенергії дуже важливе для України, адже це валютна виручка, яка зможе підтримати стабільність гривні. Водночас, за його словами, це дуже вигідно Європі, яка матиме змогу замістити українською електроенергією частину російського газу.
Разом з тим, говорячи про перспективи прийдешнього ОЗП, Герус зазначив, що електроенергія розглядається як альтернатива газу для виробництва тепла в тих регіонах, які через війну залишилися без цього ресурсу. "Коли ми говоримо, наприклад, про Донецьку, Луганську, частину Харківської областей, то там електроенергія дійсно може більше використовуватися для обігріву", – сказав глава енергокомітету Ради.