Новини компанії

Плюси об‘єднання з Європейською енергосистемою ENTSO-E

Наша команда продовжує надавати інформаційну підтримку суб'єктам ринку енергоресурсів і сьогодні ми хочемо детальніше розповісти про об‘єднання з Європейською енергосистемою ENTSO-E.

Не для кого не секрет, Енергосистеми України та Молдови повністю синхронізована з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E. Відповідне рішення було ухвалено об’єднанням системних операторів ENTSO-E 11 березня 2022 року. Фізичні операції по з’єднанню енергосистем проведено 16 березня.

Об'єднання з європейською енергосистемою ENTSO-E має позитивний вплив як з технічної, так і економічної точки зору. Важливо зазначити, що технічно у нашої ОЕС зменшиться завантаженість деяких перетинів чи елементів систем передачі та потреба у підтриманні резервів.

Які ж ще плюси ми отримаємо від приєднання до європейської енергосистеми?
По-перше, це безпека та надійність. Звичайно легше бути частиною великої, потужної та стійкої енергосистеми, ніж балансувати її в умовах війни самотужки. Ми зробили важливий крок, щоб гарантувати фізичний баланс системи. Тобто зараз ми можемо впевнено дивитись в майбутнє з точки зору можливості отримати підтримку Європи у вигляді аварійних постач електроенергії.

По-друге, суттєвий щорічний економічний ефект для країни. Світовий банк оцінює, що економічні переваги від синхронізації ОЕС України з ENTSO-E становлять $1,5 млрд щороку.

По-третє, пришвидшений перехід на відновлювані джерела енергії. Україна буде зобов‘язана пришвидшити темпи «зеленого переходу» енергетики та збільшити частку електроенергії з відновлюваних джерел, що сприятиме декарбонізації.

По-четверте, прихід на український ринок європейських виробників та постачальників електроенергії сприятиме підвищенню конкуренції та розвитку ринкових механізмів, збільшить інвестиційну привабливість української енергетичної галузі.

По-п'яте, взаємодопомога та вирішення нагальних потреб, пов'язаних з аваріями та відключеннями. Тобто Україна зможе швидко отримати аварійну допомогу в разі виникнення дисбалансу в енергосистемі, та навпаки.

Підключення України до європейської енергосистеми є дійсно історичною подією для держави. Це конкретний, а не декларативний крок у нашій євроінтеграції.

Тому закликаємо і кожного з вас: не зупиняймось і продовжуймо працювати на благо економіки України!