Основні домовленості США та України з питань енергетичної безпеки та клімату
1 вересня за підсумками зустрічі президентів України та США боку опублікували заяву, частина якого присвячена енергетичної безпеки та клімату: мова йшла про Стратегічний діалог, інвестиції в результаті реформ і "зеленої" енергії.
Про це йдеться в спільній заяві після зустрічі президентів України Володимира Зеленського та США Джозефа Байдена.
Енергетичний блок документа складається з чотирьох пунктів.
Початок Стратегічного Енергетичного і кліматичного Діалогу
Україна і Сполучені Штати хочуть посилити співпрацю з енергетичних і кліматичних цілей. Робити це планують через платформу Стратегічного діалогу з питань енергетики та клімату, яка працює під "досягнення цілей енергетичної безпеки, зміцнення економічних зв'язків і втілення амбітних кліматичних цілей".
Раніше про те, що сторони готують таку форму співпраці, розповідав міністр енергетики Герман Галущенко. Він пояснював, що SECD охоплюватиме різні сфери: декарбонізація, енергетичну безпеку, зокрема - кібербезпека.
Залучення інвестицій в енергетичний сектор шляхом реформ
Співпрацювати домовилися також для врегулювання системних диспропорцій в енергетичній системі України.
Працювати будуть і над посиленням інвестиційної привабливості енергетичної галузі України та залученням іноземних інвестицій, необхідних для досягнення цілей по енергонезалежності, декарбонізації та чистій енергетиці.
Крім того, обговорили розширення реформи корпоративного управління в державних енергетичних компаніях. Йдеться, в тому числі про трансформацію НАЕК "Енергоатом", законопроєкт якої вже розробили в Міненерго. Корпоративне управління державними компаніями є також одним із зобов'язань України щодо Угоди про асоціацію з ЄС.
Скорочення викидів парникових газів і просування інновацій
Україна і Сполучені Штати підтвердили своє прагнення досягти амбітних скорочень національних викидів парникових газів до 2030 року, зазначено у відповідних національно певних вкладів (NDC).
На початку серпня Україна подала ООН схвалений оновлений Національний внесок до Паризької угоди. Зокрема, до 2030 року планується скоротити викиди парникових газів до рівня 35% у порівнянні з 1990 роком.
Протидія впливу "Північного потоку - 2"
Україна і Сполучені Штати продовжують виступати проти "Північного потоку - 2", який розглядається як загроза для європейської енергобезпеки.
Сполучені Штати планують продовжувати застосування заходів і енергетичної дипломатії, зокрема шляхом недавнього призначення старшого радника з питань енергетичної безпеки, для збереження транзитної ролі та забезпечення безпеки постачання Україною в перехідний енергетичний період.
Україна вже підписала кілька меморандумів з американськими інституціями: НАЕК "Енергоатом" і компанія Westinghouse electric збираються будувати п'ять енергоблоків АЕС в Україні вартістю до $ 30 млрд, НАЕК "Енергоатом" і американський виробник малих модульних реакторів NuScale Power планують підписати меморандум щодо розвитку цієї технології в Україні. Також Мінекономіки підписало меморандум з EximBank США, а між Державним космічним агентством України та Міністерством оборони Сполучених Штатів Америки укладено Меморандум про взаєморозуміння у сфері безпеки космічних польотів. Українська делегація підписала угоди про співпрацю з низкою американських компаній-виробників медичного обладнання та лікарських засобів. Середні них General Electric, Medtronic і MSD.