Новини компанії

НКРЕКП підвищила тариф на передачу електроенергії на 2022 рік на 17,6% - до 345,64 грн/МВт*година

Регулятор встановив тариф на передачу електричної енергії НЕК «Укренерго» на 2022 р на рівні 345,64 грн/МВт*год, що на 17,6% вище за тариф на 2021 р. При розрахунку тарифу не було враховано 20% виплат за «зеленим» тарифу виробникам електроенергії з ВДЕ, які мають покриватися фінансуванням із державного бюджету. Також було встановлено тариф на диспетчеризацію на 2022 р – на рівні 62,13 грн/МВт*годину.

Відповідне рішення було ухвалено на засіданні 1 грудня.

«Після здійснених розрахунків тариф на передачу становитиме 345,64 грн/МВт*годину, а тариф на диспетчеризацію 62,13 грн/МВт*годину. Це з урахуванням уточнення щодо статті витрат на електроенергію на господарські потреби», - зазначили у НКРЕКП під час засідання.

Водночас за розрахунками оператора системи передачі, тариф повинен становити 458,83 грн/МВт*годину. Також за проєктом ухвали від 1 листопада тариф на передачу міг становити 356,9 грн/МВт*годину.

Депутат ВРУ Олексій Гончаренко зазначив, що встановленням тарифу на передачу у розмірі 356 грн/МВт, а не 458 грн/МВт, порушує Меморандум про взаєморозуміння, пункт 4,2 укладений між Мінфіном, НКРЕКП та «Укренерго» щодо забезпечення виконання кредитних зобов'язань. Крім того, він зазначив, що «Укренерго» розрахувало середньозважений зелений тариф на рівні 4,013 грн/кВт*годину, тоді як Комісія закладає дещо менший показник.

«Коли ми рахували середньозважений «зелений» тариф, врахували курс євро у розмірі 32,9 грн. З огляду на прогнозні макропоказники, які враховані у проєкті державного бюджету, але також з урахуванням курсу євро, який є за останні 30 днів. Крім того, прогнозовані обсяги електроенергії з ВДЕ, затверджені в енергобалансі, враховують збільшення обсягів виробництва вітрових електростанцій. Якщо врахувати вищі тарифи для сонячного покоління та нижчі для ВЕС, то ми вийшли на середньозважений «зелений» тариф, який враховано у тарифі – 3,782 грн/кВт*годину», - повідомив Гончаренко.

Регулятор при розрахунку витрат на «забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії альтернативних джерел, крім приватних домогосподарств» застосував спеціальний вичитувач – витрати з державного бюджету на фінансову підтримку ДП «Гарантований покупець» обсягом 20% від прогнозного вироблення «зеленої» електроенергії у розмірі 8,5 млрд. Грн. Хоча профільні асоціації виробників з ВДЕ зазначають, що таке відрахування є безпідставним, адже поки що в бюджеті на 2022 р ця сума не закладена.

Також, у проєкті постанови про прийняття тарифу на передачу на 2022 р. враховано витрати НЕК «Укренерго» на сплату відсотків за «зеленими» облігаціями, плату за державну гарантію та користування кредитами, у розмірі 1,764 млрд грн.