Новини компанії

РОЗ’ЯСНЕННЯ УКРЕНЕРГО ЩОДО РОЗРАХУНКУ ЦІНИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ДЛЯ ПРОМИСЛОВИХ СПОЖИВАЧІВ У НОВОМУ РИНКУ

У зв’язку із повідомленням на офіційному сайті Кабінету Міністрів щодо начебто некоректних розрахунків ціни електроенергії для промислових споживачів у період з 1 по 10 липня з боку ДП «НЕК «Укренерго», компанія провела повторний розрахунок.

Які дані використовувалися для розрахунку?

Для проведення розрахунків були використані відкриті дані з сайту Української енергетичної біржі (УЕБ) по ринку двосторонніх договорів (РДД). Дані по ринку на добу наперед (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР) – відкриті дані на офіційному сайті Оператора ринку, а результати балансуючого ринку – на сайті Укренерго.

Нагадуємо, що основна ціна електроенергії формується на 4-х ключових сегментах ринку: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед» (РДН), внутрішньодобовий ринок (ВДР) та балансуючий ринок (БР). Відповідно до даних, станом на 10 липня 2019 66% обсягу електроенергії купується/продається на РДД, 30% – на РДН, 1% – на ВДР та 3% – на БР. Для розрахунку було взято ціни ПАТ «Центренерго» з УЕБ, акцептовані з 1 по 10 липня.

Дані по ціні на ринку двосторонніх договорів за перші три дні у вільних джерелах доступу відсутні. Також упродовж 4-5 липня у певний проміжок часу ціна на ринку була відсутня. Тому замість цих цін було взято ціну на РДН у відповідний період. Результати аналізу свідчать, що різниця в коливанні ціни на цих обох сегментах ринку незначна. Аналогічно і по ВДР: якщо на цьому сегменті ринку у певний період часу ціна не була сформована – бралась ціна на БР.

Решта – дані з УЕБ, де «Центренерго» продало навантаження за цінами укладених договорів. Також враховувалися дані профілів споживачів* – обсяг споживання за кожну годину. Це своєрідний «портрет» певних категорій споживачів, сформовані на основі обсягів і графіків споживання ним електроенергії протягом останніх трьох років. Профілі споживачів були розроблені Укренерго на замовлення Міненерговугілля.

Також певних споживачів за характером та обсягом споживання можна умовно об’єднати у групи: великі промислові підприємства (наприклад, металургійні заводи, комбінати тощо); середні (наприклад, підприємства легкої промисловості) та малий та середній бізнес (наприклад, сфера обслуговування, торгівля тощо).

Як рахували ціну?

Для порівняння бралась ціна у червні поточного року як ціна для споживачів, у яких є АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електроенергії) та за якою реалізовувало електроенергію ДП «Енергоринок». Для споживачів без АСКОЕ – по профілю споживання, за оптово-ринковою ціною ОРЦ, яка діяла протягом червня (1618 грн.).

В цих цінах також були враховані тарифи на передачу і диспетчерське управління, всі системні послуги, компенсація «зеленим» виробниками та інші складові. Тому бралася ціна відпуску з Енергоринку конкретному клієнту через його постачальника.

У новому ринку з 1 липня до середньозваженої ціни електроенергії, яка була розрахована як було описано вище, додаються:

  • для великих споживачів з АСКОЕ, що приєднані до мереж Укренерго, – тариф на передачу і диспетчеризацію, які встановлені постановами НКРЕКП № 954 та 955;
  • для споживачів без АСКОЕ (по профілю) І класу напруги, приєднаних до мереж ОСР, додавався тариф на розподіл для І класу напруги;
  • для споживачів без АСКОЕ (по профілю) ІІ класу напруги, приєднаних до мереж ОСР, додавався тариф на розподіл для ІІ класу напруги.

Відповідно було взято середньозважений тариф для 1 і 2 класу напруги по країні як середньоарифметичне всіх встановлених тарифів для операторів системи розподілу.
Якщо подивитися на відхилення від середньозважених тарифів ОСР, то коливання кінцевої ціни для споживача складає:


Середня ціна з урахуванням споживання у робочі та вихідні дні


Нагадаємо, 11 липня Укренерго провело прес-конференцію «Перші підсумки роботи нового ринку електроенергії». Один зі слайдів презентації демонстрував, як формується ціна на електроенергію для промисловості в новому ринку. У ході презентації керівник Укренерго Всеволод Ковальчук звертав увагу учасників на те, що наведені дані – усереднена ціна, і висновки щодо роботи нового ринку та формування цін на ньому буде більш коректно розглядати за результатами місяця.



*Профілі навантаження використовуються для розрахунку погодинного обсягу споживання електроенергії споживачами, які не мають АСКОЕ – автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (це фактично лічильники обліку електроенергії з дистанційною передачею даних). Профілювання споживачів дозволяє підвищити точність прогнозування обсягу електроенергії, яку електропостачальник має придбати для покриття графіка навантаження споживачів приєднаних до його мереж.
2021-05-26 02:01