Новини компанії

Європейська енергетична спільнота та Україна

З 1-го липня 2019 р. в Україні запрацював новий ринок енергії. На ринках на добу наперед (РДН) та внутрішньодобовому (ВДР) встановлені цінові обмеження, які діятимуть до березня 2020 р. Реформування ринку — частина виконання зобов’язань України перед Європейським союзом.


У травні 2019 р. в спільній заяві представництво Європейського інвестиційного банку в Україні та Європейського союзу рекомендували відкласти запуск нового ринку через відсутність суттєвих регуляторних норм та неготовність IT-систем, наголошуючи на тому, що ринок буде непродуктивним та некоректно функціонуючим. Модель нового ринку затверджена на дев’ять місяців як перехідна до нової конкурентної моделі, на дев’ятимісячний період виробники електроенергії повинні застосовувати ціну, не вищу за максимальне значення середнього цінового показника за 3 місяці до запуску нової моделі ринку.


В представництві нагадали про Закон України “Про ринок електроенергії”, який був прийнятий у 2017 р. та був ними цілковито схвалений. Закон спрямований на виконання зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Впровадження даного закону мало принести прибуток українським споживачам завдяки підвищенню ефективності ринку, залученню інвестицій та прозорості.


На думку Європейського союзу, нова модель ринку знижує зацікавленість учасників до діяльності на ринку через цінові обмеженнях на ВДР та РДН. Організація опублікувала відкритий звіт, у якому говориться про те, що поетапне скасування механізму публічних спеціальних зобов’язань та цінових обмежень мають стати пріоритетним завданням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та Кабінету міністрів України.


На думку Європейської енергетичної спільноти, для переходу на конкурентну модель енергетичного ринку, яка буде вигідною та прозорою для учасників ринку, необхідно скасувати всі регуляторні механізми.


Раніше представник Президента в Кабінеті міністрів вніс пропозицію зробити цінові обмеження ще більш жорсткими, знизивши їх до 15-20%. Керівництво уряду відхилило пропозицію. За словами Олексія Гончарука, прем’єр-міністра України, держава зазнає збитків при спробі “ручного” регулювання ринку. Позицію прем’єр-міністра України підтримує Олексій Оржель, голова Міністерства енергетики та захисту довкілля.