Новини компанії

Коли в ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» виникає обов’язок розрахунків на балансуючому ринку?

На ринку електричної енергії існують різні думки щодо здійснення розрахунків на балансуючому ринку, зокрема існують різні думки щодо моменту виникнення обов’язку ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» розрахуватись за куплену на балансуючому ринку електричну енергію, а саме - моменту отримання вхідного рахунку від учасника ринку.

На нашу думку, крапку в цьому питанні поставив Верховний суд України (справи № 910/9374/21 та 910/9216/22).

Зокрема у рішеннях суду зазначено, що у розумінні положень Правил ринку (зокрема пункти 1.1.4, 1.1.2, 1.8.1, 1.11.1, 1.11.8, 5.11.1, 5.11.2, 5.28.1, 7.2.1, 7.7.4), з урахуванням змісту Договору про участь у балансуючому ринку, направлення (надсилання, виставлення) рахунків на оплату учасникам ринку здійснюється адміністратором розрахунків (АР) через систему управління ринком. Іншого порядку та способу направлення рахунків ані Правилами ринку, ані умовами Договору не передбачено. Тому суд вважає належним їх направлення (формування) АР у системі управління ринком. Отже, відповідач, будучи одночасно АР та ОСП, перебуває в цілком різних самостійних статусах учасника ринку електричної енергії, має можливість не тільки отримувати рахунки та ознайомлюватись з їх змістом у момент виставлення таких рахунків у Системі, а й проводити розрахунки за ними.

Таким чином, як тільки в системі ММS з’являються рахунки на оплату купівлі/продажу електричної енергії, вони вважаються отриманими всіма учасниками ринку, в тому числі й ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО», що є підставою для виникнення зобов’язань по оплаті сторонами.