Перед безпосереднім аналізом ринку, слід зазначити, що і досі більшість споживачів України купують електроенергію у постачальників за ціною, що залежить від ціни РДН. При цьому, ще 2 липня 2021 року НКРЕКП рекомендувало споживачам не використовувати РДН, як індикатив, а використовувати фіксовану ціну.
Враховуючи те, що РДН досі залишається головним індикативом цін для споживачів, перейдемо до його короткого аналізу.

Станом на сьогоднішній день, спостерігаємо рекордні ціни у порівнянні з минулими періодами, що стало можливим через підняття верхніх граничних цін на РДН. На графіку нижче представлена динаміка зміни місячного індексу BASE (середньоарифметична ціна / рівний графік споживання) у порівнянні до його максимально можливих значень, визначених законодавчо.

З історією змін граничних цін на РДН можливо ознайомитися в нижченаведеній таблиці. При цьому, законодавчо граничні ціни визначаються в п. 5.1. Правил РДН/ВДР, затверджених постановою НКРЕКП № 308 від 14.03.2018, а на період дії карантину – в постанові НКРЕКП № 766 від 08.04.2020.

Оскільки ціна на РДН визначається за принципом граничного ціноутворення із забезпеченням мінімізації ціни та максимізації обсягів торгівлі, то у її формуванні в кожну окрему годину доби беруть участь:
- обсяг в заявках покупців і продавців;
- ціна в заявках покупців і продавців.
У таблиці нижче наведені агреговані по дням дані про заявлені на купівлю та продаж обсяги із середньозваженими цінами у заявках в ОЕС України. Просимо звернути увагу на те, наскільки сильно відрізняються обсяги купівлі та продажу одного дня від іншого.

З вищенаведеної інформації у таблиці видно наступні події, що відбувалися в ОЕС України та мали вплив на РДН:
- початок імпорту електроенергії з Білорусі обсягом 400-415 МВт*год базового навантаження з 08.11.21 та його припинення з 18.11.21 внаслідок відключення енергоблоку №1 на БелАЕС;
- дострокове підключення енергоблоку №1 Южно-Української АЕС з 10 листопада;
- зростання закупівлі технологічних втрат ОСР та ОСП внаслідок підвищення споживання електроенергії в Україні;
- та ін.
Якщо аналізувати дані погодинно, то ми побачимо вплив багатьох інших факторів на ціну РДН в кожну окрему годину, серед яких:
- обсяги споживання, обсяги генерації ВДЕ, доступність потужностей в енергосистемі, температура;
- нормативні правила та обмеження торгівлі на тому чи іншому ринку;
- ситуація на суміжних сегментах ринку електроенергії: ринок двосторонніх договорів, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок;
- ціни на електроенергію в країнах, з якими здійснюється міжсистемний обмін;
- наявність імпорту та експорту;
- торгова стратегія кожного окремого учасника ринку.
Внаслідок того, що на ціни РДН може впливати навіть торгова стратегія учасників ринку електричної енергії, спрогнозувати їх точно є вкрай складною задачею. Проте можливо прогнозувати та математично моделювати різні сценарії розвитку подій, аналізувати можливі ризики та формувати на основі цього свою закупівельну стратегію як постачальникам, так і окремим споживачам.
З поточною ситуацією на РДН ви можете ознайомитися у таблиці нижче:

Основною метою даної аналітичної довідки є бажання показати споживачам та іншим зацікавленим учасникам ринку різноманітність факторів впливу на ціну РДН. А те, що саме призвело до сьогоднішньої ціни є окремою темою аналітичних досліджень.