Загалом, за останній місяць ціни на природний газ в Україні зросли на 40% або 19 400 грн. Наприкінці липня газ в Україні торгувався по 28 800 – 29 100 грн/тис куб м.
Основна причина різкого росту цін на газ на внутрішньому ринку – різкий обвал пропозиції газу від постачальників. Так, постачальники (передусім, видобувні компанії) зайняли вичікувальні позиції, не продаючи газ.
Така поведінка зумовлена підвищенням ренти до рівня вище 37 500 грн/тис куб м, у зв’язку з чим реалізація газу за цінами нижче 40 000 грн/тис куб м стала збитковою.
Нагадаємо, формула розрахунку ренти прив’язана до цін на нідерландському хабі TTF, які у липні досягали найвищих значень з початку березня. Рента розраховується від середнього між цінами на TTF та середньою митною вартістю.
Зазначимо, що на період війни видобувні компанії сплачують ренту після реалізації видобутого газу. Саме тому на фоні високої ренти видобувники не поспішають реалізовувати власний природний газ, що призвело до його дефіциту на ринку та спровокувало стрімкий ріст цін на газ.
Не дивлячись на обвал споживання природного газу в Україні на фоні війни(у літні місяці споживання впало практично удвічі, значна частина кінцевих споживачів не встигли придбати ресурс на серпень. Деякі виробники соціально значущих товарів (молоко, м’ясо, хліб і т.д.) звернулися до Міненерго з проханням втрутитися в ситуацію, оскільки ріст цін призведе до вимушеної зупинки підприємств.
«Нафтогаз» спільно з Міненерго та галузевим комітетом Верховної ради напрацьовують рішення, яке дозволить «Нафтогазу» купувати частину природного газу у приватних видобувників на торговельних майданчиках. Планові обсяги купівлі: 1-3 млрд куб м до кінця поточного року. Ціну купівлі планується прив’язати до експортного паритету (ціна у Європі мінус вартість транспортування), що буде вище, ніж ціни, за якими газ торгується в Україні наразі.