Новини компанії

Чому постачальники зазнають суттєвих збитків через рахунки за небаланси споживачів

Ми продовжуємо відповідати на ваші запитання. І сьогодні поговоримо на тему, яка хвилює більшість постачальників електроенергії. Виникає така проблема, що їм приходять рахунки за небаланси, які завдають величезні збитки. Чому це трапляється?

За перший місяць війни споживання електроенергії в Україні впало приблизно на 30%. Це сталося через масове переселення декількох мільйонів українців, через постійні обстріли та бомбардування енергетичної інфраструктури та через зупинку великої кількості промислових підприємств, які споживали багато електроенергії. Особливо це стосується регіонів, де ведуться активні бойові дії.
Така ситуація значно ускладнює прогнозування електропостачальниками обсягів споживання їх споживачів, а заборона продажу зайвої електричної енергії на короткострокових ринках РДН та ВДР тільки ускладнює всю ситуацію.

На сьогодні максимальні ціни за небаланси споживачів для електропостачальників є досить збитковими:
✅за позитивний небаланс (продаж зайвої електроенергії) - 0,01 грн/МВт.год;
✅за негативний небаланс - 4830 грн/МВт.год.

Виникає ситуація, коли електропостачальник може зазнати збитків у розмірі 100% вартості зайвої електроенергії і 82,5% вартості електроенергії, якої не вистачає, при нинішніх цінах на РДН.

Аналізуючи ціни небалансів за перші 2 декади квітня, можна побачити, що фактична середньоарифметична ціна позитивного небалансу склала 146,66 грн/МВт.год, а негативного - 2400,89 грн/МВт.год. При цьому ціна РДН за цей же період становить 2223,82 грн/МВт.год.

Враховуючи той факт, що електропостачальникам заборонено продавати зайву електричну енергію на РДН та ВДР, то уникнути позитивний небаланс вкрай складно, а фактичні збитки у такому випадку за перші 2 декади квітня становлять 93%.

Попри те, чи виправить у майбутньому НКРЕКП це викривлення ринку, електропостачальники вже отримали збитки.

Дякую за увагу! Сподіваємось, дана інформація буде для вас корисною.
Слава Україні!