Наступні 20 років видобуток будуть вести тільки ті, хто встигне отримати ліцензію. Втім, з урахуванням прогнозів падіння цін на нафту, велика ймовірність, що видобуток нафти буде припинений у багатьох штатах США набагато раніше з економічних причин.
Ньюсом заявив про намір штату відмовитися від видобутку нафти в рамках Плану оцінки зміни клімату, націленого на скорочення викидів парникових газів і досягнення вуглецевої нейтральності штату до 2045 року. В якості першого кроку губернатор наказав Департаменту охорони природи Каліфорнії припинити видачу нових дозволів на гідророзрив пласта до січня 2024 року.
Далі буде працювати поетапний план скорочення видобутку нафти аж до її повної зупинки через 21 рік. В деталях плану цього поки немає, його ще належить розробити. Мабуть, для всіх видобувних компаній будуть введені пропорційні квоти, які буде з кожним роком скорочуватися.
Рішення губернатора робить Каліфорнію першим штатом, що взяли на себе зобов'язання припинити видобуток нафти за життя ще цього покоління. Спостерігачі відзначають, що хоча до 2045 року далеко, влада робить однозначну ставку на те, що чиста енергія і транспорт виростуть за цей час до такої міри, що нафта просто не матиме значення для місцевої економіки.
Інше питання, чи послідують цьому прикладу інші штати чи ні. Каліфорнія - сьомий за розмірами видобутку сирої нафти штат в США. У 2020 році на її території було видобуто 145 мільйонів барелів нафти. Це відповідає приблизно 1,5 діб поточного світового споживання нафти. Техас видобуває набагато більше - 1,8 мільярда барелів, Північна Дакота - 431 млн. барелів, Нью-Мексико - 379 млн. барелів. Чи підуть ці штати на настільки ж радикальні кроки для досягнення кліматичних цілей - не ясно. Очевидно, що республіканський Техас, який традиційно скептично ставиться до кліматичних ініціатив демократів, впаде останнім.
Втім, згідно з прогнозом експертів Wood Mackenzie, попит на нафту під тиском електрифікації енергетики й транспорту почне знижуватися вже з 2023 року і буде швидко скорочуватися приблизно на 2 млн. барелів добового споживання щорічно. Тобто за 5 років добове світове споживання нафти скоротиться зі 100 до 90 млн. барелів, за 10 років - до 80 млн. барелів і так далі. Все це призведе до того, що вже у 2030 році ціна на еталонну нафту Brent впаде до $ 37-42 за барель, що є межею рентабельності для дуже багатьох нафтовиків. А далі буде тільки гірше - до 2050 року Wood Mackenzie прогнозує падіння цін на нафту до $ 10 за барель.