Підписано закон щодо розвитку високоефективної когенерації
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України щодо розвитку високоефективної когенерації, який було розроблено Держенергоефективності та прийнято Парламентом 24 лютого 2023 року. Це випливає з картки законопроєкту на сайті Верховної Ради.
Когенерація - це енергоефективний процес, який передбачає одночасне використання палива для виробництва теплової та електричної енергії.
В когенераційних установках загальний ККД може досягати 95% (42% - ККД вироблення електричної енергії, 43% - ККД вироблення теплової енергії).
Зазначено, що завдяки цьому закону в Україні буде створено умови для запровадження саме високоефективного виробництва теплової та електричної енергії, імплементуючи при цьому вимоги Директиви 2012/27/ЄС про енергоефективність.
Когенерація вважається високоефективною, якщо ефективність генерації енергії когенераційною установкою порівняно з еталонними значеннями ефективності окремого виробництва теплової та електричної енергії дає економію первинної енергії, на рівні:
➡️ понад 10% (для установок потужністю понад 1 МВт включно);
➡️ більше 0% (для малих когенераційних установок потужністю від 50 кВт до 1 МВт та мікрокогенераційних установок потужністю до 50 кВт).
Щоб стимулювати перехід на високоефективну когенерацію, законом передбачається:
⚡️заміна механізму кваліфікації когенераційних установок на кваліфікацію високоефективної когенерації за вимогами вищезгаданої Директиви ЄС;
⚡️ запровадження гарантій походження електроенергії, виробленої високоефективними когенераційними установками.
Кваліфікацію високоефективної когенерації та видачу гарантій походження здійснюватиме Держенергоефективності.