Новини компанії

Відсутність спільних аукціонів гальмує розвиток експорту електроенергії

Питання проведення спільних аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів заважає розширенню експорту електроенергії до Європейського Союзу, повідомила Ольга Буславець, колишня міністр енергетики. За її словами, відсутність спільних скоординованих аукціонів є перешкодою для розширення можливостей українського експорту в країни, такі як Словаччина, Угорщина та Румунія.

Буславець також наголосила, що український оператор системи передачі «Укренерго» повинен був працювати над вирішенням цієї проблеми, щоб не втратити можливості експорту. Вона зазначила, що «Укренерго» підписував Меморандум з румунською стороною, за яким на 1 січня 2023-го робота для старту спільних аукціонів мала бути виконана. Проте в Румунії є певні застереження щодо відкриття експорту до запровадження спільних аукціонів. За словами Буславець, через затримку у відкритті експорту Україна втратила близько $100 млн.

Неприпустимо повільні рішення посадових осіб у сфері енергетики коштували галузі близько 100 млн доларів, зокрема через відстрочення поновлення експорту електроенергії від України. Щоправда, від середини лютого енергосистема України мала стійкий профіцит завдяки сприятливим умовам і збільшенню виробітку сонячних електростанцій. Проте, щоб забезпечити виробництво електроенергії, "Укренерго" протягом цього періоду обмежувало виробництво СЕС, що призвело до появи додаткових боргів перед сектором відновлюваної енергетики.

Екс-міністр енергетики Ольга Буславець припустила, що Україна влітку може бути змушена почати імпортувати електроенергію через вихід атомних енергоблоків в ремонт.

Зауважуємо, починаючи з 21 квітня, Україна припиняє експорт електроенергії до Словаччини з розподіленою пропускною спроможністю у 0 МВт. Інформацію про це було опубліковано на аукціонній платформі Національної енергетичної компанії «Укренерго».

За джерелами на ринку, Україна не може збільшувати свій експорт до країн ЄС через відсутність спільних аукціонів на розподіл пропускної спроможності. Раніше була узгоджена домовленість між Україною та країнами ЄС (Польща, Словаччина, Угорщина), що пропускна спроможність буде розподілятись з використанням майданчика єдиного офісу з розподілення - Joint Allocation Office (JAO).

За результатами експорту з 17 по 19 квітня, Україна експортувала 14,4 тис. МВт-год електроенергії до Словаччини. Відтак, з 21 квітня Україна зможе експортувати електроенергію лише до Польщі (до 75 МВт) та Молдови (до 650 МВт, але її потреба значно менша).

2023-04-21 10:39