Новини компанії

ЕСКРОУ-рахунок на балансуючому ринку - бути чи не бути?

17 січня 2023 року Постановою № 109 НКРЕКП внесла зміни до Правил ринку в частині впровадження механізму розрахунків на балансуючому ринку за допомогою рахунків ескроу, які мали набрати чинність з 1 липня 2023 року.

Водночас, через необхідність внесення суттєвих змін у програмне забезпечення MMS, НЕК "Укренерго" просила перенести впровадження рахунків ескроу на ринку електроенергії на пізніший термін — 1 квітня 2024 року.

Так, враховуючи оцінку постачальника послуг щодо внесення змін до програмного забезпечення MMS, повна реалізація змін для нової моделі розрахунків займе не менше 9 місяців з дня підписання угоди по кредитуванні із Світовим банком.

В той же час, на засіданні НКРЕКП, що відбулося 22 червня 2023 року, було прийнято рішення про перенесення строку до 1 січня 2024 року.

Учасниками засідання було висловлено різні думки.

Зокрема, представник НЕК "Укренерго" наголосив на тому, що запровадження рахунків ескроу є важливимкроком для ринку електричної енергії, але є складним завданням з точки зору реалізації. Тому позиція НЕК «Укренерго» залишилася незмінною – 1 квітня 2024 року.

НКРЕКП зауважило, що відповідний проект змін обговорюється вже протягом 2 років і вже потрібно було приступити до робіт. НЕК «Укренерго» повинно змусити розробника прискорити реалізацію проекту.

Водночас, представник ЕНЕРДЖІ 365 зазначив, що у випадку неможливості реалізації проектурозробниками вчасно, НКРЕКП повинно буде знову повернутися до перенесення строків. Враховуючи необхідність організаційної підготовки учасників ринку до таких змін, необхідно мати більше ясності в даному питанні. Для цього потрібно затвердити чіткий план дій НЕК «Укренерго» із встановленням дедлайнів.

За результатами обговорень було прийнято рішення про обов’язок щомісячного звітування НЕК "Укренерго" щодо прогресу в реалізації запровадження змін. Процес буде оперативно контролюватися і у разі необхідності будуть прийматися рішення щодо перенесення строків.