Проект енергетичної безпеки від USAID (агентство з міжнародного розвитку США) рекомендує Кабінету міністрів України не вносити окремі зміни до механізму покладання спеціальних зобов’язань, такі, як ліквідація державного підприємства “Гарантований покупець” із перекладанням обов’язків підприємства на національну атомну енергогенеруючу компанію “Енергоатом”.
Після аналізу постанови Уряду з вищевказаними змінами представники проекту енергетичної безпеки повідомили, що ліквідація підприємства “Гарантований покупець” та призначення замість нього компанії “Енергоатом” негативно вплинуть на функціонування оптового ринку електричної енергії, а перекладання спеціальних зобов’язань на енергогенеруючу компанію спричинить конфлікт інтересів.
На думку фахівців проекту енергетичної безпеки, у державного підприємства “Енергоатом” виникатиме конфлікт інтересів під час розподілу коштів на спеціальні зобов’язання, особливо у разі фінансового дефіциту або затримки коштів. Подібні зміни можуть викликати крах на ринку “на добу наперед” та підвищити концентрацію на ньому.
Представники проекту також зазначили, що тривожний показник потенційних ризиків і для ринку, і для споживачів електричної енергії — недавнє формування цін на ринку “на добу наперед” у той час, коли НАЕК “Енергоатом” визначав ціни з надзвичайно високими заявками на рівнях, які наближалися до цінових обмежень, та вважають, що компанія “Енергоатом” буде упередженою у визначенні обсягу продажу електричної енергії для населення.
У проекті енергетичної безпеки розробили дорожню карту для покращення механізму покладання спеціальних зобов’язань із його поступовим скороченням та ліквідацією.