Новини компанії

Проблеми Балансуючого ринку України в період воєнного стану та можливі ризики у 2024 році

Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає небаланси електричної енергії як різницю між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за небаланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії.

Небаланси розраховуються відповідно до правил ринку та для кожного розрахункового періоду.
Залежно від різниці відпуску та споживання, небаланси можуть бути позитивними та негативними.

Позитивний небаланс виникає, коли:
  • обсяг відпуску електричної енергії більший, ніж обсяг, запланований до продажу;
  • обсяг спожитої електричної енергії менший, ніж обсяг закупленої електричної енергії.
Іншими словами, позитивний небаланс — це надлишок виробленої та не спожитої електричної енергії.

Негативний небаланс виникає, коли:
  • обсяг відпуску електричної енергії менший, ніж обсяг, запланований до продажу;
  • обсяг спожитої електричної енергії більший, ніж обсяг закупленої електричної енергії.
Тобто негативний небаланс — це обсяг невиробленої електричної енергії або електричної енергії, яку потрібно додатково закупити для споживання.

Виходячи з цих особливостей позитивного та негативного небалансу, питання щодо їх оплати вирішуються оператором системи передачі (ОСП) ПрАТ НЕК «Укренерго» наступним чином:
  • при позитивному небалансі ОСП викупає надлишок електричної енергії, але за значно нижчою ціною, ніж на інших сегментах ринку;
  • при негативному небалансі потрібно докупляти електричну енергію за вищими цінами, і ці витрати понесе сторона, відповідальна за баланс.

Розрахунки за збалансовану електричну енергію здійснюються на основі рахунків, які виставляються в системі ММS Адміністратором розрахунків ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО». Термін оплати рахунків визначається Правилами ринку електричної енергії.

В листопаді багато учасників ринку отримало лист від ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» про розгляд проєкту Акту зарахування зустрічних однорідних вимог/документу врегулювання зобов’язань по рахункам-фактурам за листопад 2022 року з посиланням на підпункт 3 пункту 2 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 07.11.2023 «Щодо додаткових заходів із посилення стійкості функціонування енергетичної системи та підготовки національної економіки до роботи в осінньо-зимовий період 2023/24 року».

Однак, визначеним підпунктом 3 пункту 2 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 07.11.2023 «Щодо додаткових заходів із посилення стійкості функціонування енергетичної системи та підготовки національної економіки до роботи в осінньо-зимовий період 2023/24 року» доручено Міністерству енергетики України у шестимісячний строк разом із Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вжити заходів щодо зниження взаємної заборгованості на ринку електричної енергії, зокрема на балансуючому ринку, на ринку допоміжних послуг, послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, та збільшення експортних потужностей для забезпечення транскордонної торгівлі електричною енергією.

ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» не було доручено виконання вищезазначеного рішення РНБО. Однак, посилаючись на це рішення та користуючись своїми повноваженнями Оператора розрахунків та Оператора системи передачі, ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» виставляє рахунки учасникам ринку. І якщо ці рахунки не оплачуються своєчасно, вони відправляють таких учасників ринку в «Преддефолт», а потім в «Дефолт», розпочавши процедуру так званого неттінгу.

При чому, в учасника ринку не має вибору, так як у випадку непогодження неттінгу, ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» виставить рахунок на всю суму заборгованості за звітній період, який учасник не може не сплатити, так як його відправлять в «Преддефолт», а потім і в «Дефолт».

При цьому, ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» має зустрічні грошові зобов’язання, які може спокійно не сплачувати навіть не маючи жодних правових наслідків. Судовий захист в даному випадку є неефективним, так як поки буде прийняте рішення по справі, учасник ринку втратить своїх споживачів і фактично буде доведений до банкрутства.

Крім цього, постраждають і всі учасники балансуючої групи.

ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» перетворився у своєрідний «пилосос грошових коштів».

За рахунок учасників ринку вирішили фінансові проблеми, які створили неефективні менеджери. При цьому, НКРЕКП ВІДСТОРОНИЛОСЬ від цієї ситуації.

Якщо так піде далі, то протягом 2024 року на ринку електричної енергії залишаться одні ПУПи та ПОН, а це призведе до:
  • створення монополії на ринку електричної енергії;
  • зменшення сплати податків до бюджетів;
  • зменшення допомоги військовим;
  • збільшення кількості безробітних в тисячі разів, які також платять податки та донатять на ЗСУ.

В свою чергу, проблема відсутності коштів, які були розтрачені ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО», так і не буде вирішена.