Новини компанії

Чи обґрунтоване рішення про підняття тарифу на передачу електроенергії?

Як ми повідомляли раніше, НКРЕКП анонсувало підвищення тарифу на передачу електроенергії. Як наслідок, зростання цін невідворотно погіршить становище бізнесу і населення, потягне за собою підвищення вартості продукції, серйозні комерційні проблеми, відсутність рентабельності виробництва і купу інших негативних наслідків. 

НКРЕКП за ініціативи НЕК «Укренерго» планує підвищення з 1 грудня 2022 року на 9,1% одного з ключових тарифів в Україні, що впливає на ціни товарів та послуг - тарифу на передачу електроенергії.

Поточний тариф становить 345,64 грн/МВт.год, запропонований до прийняття на засіданні НКРЕКП 09.11.2022 – 377,18 грн/МВт.год (без урахування ПДВ).

Так, слід зазначити, що запропонований до прийняття тариф було зменшено на 5,2% після надходження звернень із зауваженнями та пропозиціями від зацікавлених осіб.

Запропонований тариф обґрунтовується, зокрема, збільшенням статті витрат, пов’язаних з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її  передачу - з 8 347 346 тис. грн. до 12 717 362 тис. грн., що пояснюється зростанням ціни на ринку електричної енергії.
Водночас обсяг передачі в обґрунтуванні до тарифу залишився незмінний – 144 164 000 МВт.год, що приблизно дорівнює обсягу передачі в 2021 році.

Слід зауважити, що у зв’язку з військовою агресією зі сторони росії обсяг передачі електричної енергії значно знизився (згідно оперативних даних НЕК «Укренерго»):
-       січень - жовтень 2021 року – 120 778 747 МВт.год;
-       січень - жовтень 2022 року – 88 979 701 МВт.год (-26%).

Враховуючи викладене, обсяг закупівлі технологічних втрат, а відповідно і витрати на їх закупівлю, повинні бути перераховані та надані в обґрунтуванні тарифу, чого зроблено не було.

Варто відмітити, що підвищення тарифу на передачу напряму не впливає на населення, але все ж воно істотно вплине на промислових виробників та інших учасників ринку. 
Очікуваний наслідок збільшення тарифу - зростання ціни на товари та послуги, кінцевим споживачем яких є пересічні громадяни.

Мотиви таких дій Регулятора хоча і направлені для забезпечення надійної та збалансованої роботи НЕК «Укренерго», але це призведе до значних втрат в усіх галузях промисловості та сільського господарства, а фінансовий тягар буде перекладений на пересічного споживача.

Energy 365 наголошує на необхідності прозорого формування тарифу на передачу з формуванням його коректної структури з метою недопущення погіршення становища українців через штучне підвищення цін на електроенергію.