Новини компанії

Імпорт електроенергії в Україну

У жовтні 2019 р. було відновлено імпорт електроенергії з країн-неучасниць Європейського енергетичного товариства (Росія та Білорусь).


За словами Андрія Геруса, голови енергетичного комітету Верховної Ради України, завдяки двостороннім контрактам на імпорт вдалося знизити вартість електроенергії на 20% в листопаді за рахунок демонополізації ринку. Вперше імпорт електроенергії в Україні перевищив експорт у листопаді 2019 р. Сталося це з кількох причин, зокрема, через розширення можливостей імпорту електроенергії зі Словенії, Росії та Білорусі.


В Україні в цей період трималася незвично тепла погода, через що на ринку виник значний профіцит електроенергії, тому деякі електростанції довелося зупиняти (теплоелектростанції, а згодом, вперше за весь час — вітрові електростанції). Було обмежено потужності на “Енергоатомі”.


Через низькі ціни з боку Росії на ринку “на добу наперед” українські виробники електроенергії переходять на балансуючий ринок, який для них менш вигідний, тому що кошти від продажу електроенергії на ньому продавці можуть отримати лише через місяць.


Через надлишок електроенергії на ринку та її дешевизну ціна на ринку “на добу наперед” знизилася до рівня нижче собівартості видобування для атомної енергетики — 74 коп/кВт*год. Відповідно, через обмеження потужностей генерації теплоелектростанції використовували менше вітчизняного вугілля.


У грудні Верховна Рада України внесла зміни до Закону, які заборонили імпорт із Російської федерації на ринку двосторонніх договорів, але не обмежили імпорт для інших сегментів ринку.


Не буде обмежено поставки з Білорусі, тому постачання дешевої електроенергії в Україну зростатиме, негативно впливаючи на вітчизняну генерацію. До того ж це підвищує ризик провалу реформи в рамках синхронізації української та європейської енергетичних систем.